Koszty uzyskania przychodu w okresie ciąży

Pytanie:

"Pracowniczka jest w ciąży i jest nieobecna w pracy cały miesiąc. Jednocześnie otrzymuje stałe miesięczne świadczenie w wysokości 100zł lub 300zł. Od tego świadczenia firma nalicza składki ZUS i podatek PIT. Czy firma powinna uwzględniać przy naliczaniu PIT i składki zdrowotnej ZUS kwotę 111,25 zł z tytułu "miesięczne koszty uzyskania przychodu" i czy powinna odliczać kwotę 46,33 zł jako stałą kwotę zmniejszającą podatek dochodowy?"

Odpowiedź prawnika: Koszty uzyskania przychodu w okresie ciąży

Jeśli pracownica w ciąży przebywa na zwolnieniu lekarskim zryczałtowane koszty uzyskania przychodu pracodawca powinien uwzględnić w okresie choroby, w którym stosownie do kodeksu pracy wypłaca ciężarnej pracownicy wynagrodzenie za pracę. W miesiącach, w których pracownica otrzymywała tylko zasiłek chorobowy ze środków ZUS, koszty uzyskania przychodów nie powinny być przy ustalaniu zaliczek na podatek dochodowy odliczane (tak: I. Lewandowska, Zasiłek chorobowy dla ciężarnej bez kosztów, Rzeczpospolita z 13 sierpnia 2007 r.). Kwota wolna od podatku dochodowego może być uwzględniana w całym okresie.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika