Leasing od firmy zagranicznej

Pytanie:

"Chcielibyśmy jako firma wyleasingować samochód osobowy w Niemczech. Umowa leasingowa będzie podpisana w Niemczech z niemiecką firmą leasingową. Warunki umowy pozwalają zaklasyfikować ją wg polskiego prawa jako leasing operacyjny. Czy możemy wliczyć czynsz leasigowy od takiej umowy w koszty? Jak wyglądają sprawy związane z VAT-em? Czy istnieje w tym przypadku ograniczenie odliczenia VAT-u w wysokości 60% (maksymalnie 6 tys. PLN), czy nie ma takich ograniczeń? Czy konieczne jest prowadzenie rejestru przebiegu?"

Odpowiedź prawnika: Leasing od firmy zagranicznej

Z ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) wynika, iż usługi leasingu środków transportu są opodatkowane w miejscu, gdzie usługodawca ma siedzibę lub prowadzi stale działalność gospodarczą w zakresie tych usług. Uwzględniając powyższe miejscem świadczenia usługi leasingu wg ogólnej zasady miejsca świadczenia usług wyrażonej w art. 27 ust. 1 cyt. ustawy będą Niemcy, a zatem przedmiotowa usługa nie będzie podlegała opodatkowaniu w kraju w oparciu o art. 5 ust 1 pkt 1 i nie wywoła dla leasingobiorcy żadnych skutków na gruncie podatku VAT w tym również wynikających z art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT, a miejscem opodatkowania przedmiotowej usługi będzie terytorium innego kraju członkowskiego UE (por. postanowienie Lubuskiego Urzędu Skarbowego w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 4 kwietnia 2005 r., sygn. I-2/446/54/05/KW).

Niestety zasady opodatkowania leasingu z zagranicy – mimo iż taka forma leasingu jest coraz częstsza – nie doczekały się wielu interpretacji w piśmiennictwie i orzecznictwie organów podatkowych, natomiast jest obawa, iż ponieważ jak wskazano powyżej usługa taka podlega za opodatkowaniu VAT za granicą – sposób rozliczania może powodować spory między organami podatkowymi i podatnikami.

Mając powyższe na uwadze oraz uwzględniając, że umowy leasingu są umowami długoterminowymi i ewentualna pomyłka w sposobie rozliczenia może wywołać poważne konsekwencje w rozliczeniach podatnika w dłuższym okresie, w zakresie rozliczania leasingu zagranicznego najbezpieczniejsze będzie dla podatnika wystąpienie na podstawie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Polecamy ponadto porady:


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika