Nabycie gospodarstwa rolnego zwolnione z PCC

Pytanie:

"Jednoosobowa spółka z o.o. dokonała właśnie zakupu od osoby fizycznej 3 ha nieruchomości rolnej, przeznaczonej docelowo do postawienia na niej domu oraz biura. Jest to obecnie warunkowa umowa sprzedaży. W międzyczasie planuję rozszerzyć zakres działalności spółki o pewne zapisy z Sekcji A PKD (np. 01.4 PKD). Czy jeśli zapis o rozszerzonej działalności znajdzie się w KRS przed podpisaniem umowy ostatecznej, będę mógł skutecznie ubiegać się we właściwym Urzędzie Skarbowym o zwolnienie z PCC? Swoje racje będę uzasadniał chęcią prowadzenia przez spółkę na niniejszej działce działalności związanej z rolnictwem."

Odpowiedź prawnika: Nabycie gospodarstwa rolnego zwolnione z PCC

Zapewne chodzi o umowę przedwstępną, a nie właściwą umowę kupna-sprzedaży, gdyż przeniesienia własności nieruchomości nie można dokonać z zastrzeżeniem warunku.

Zgodnie z art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zwalnia się od podatku przeniesienie własności nieruchomości lub ich części, wraz z częściami składowymi, z wyjątkiem budynków mieszkalnych lub ich części znajdujących się na obszarze miast, w drodze umów m.in. w drodze sprzedaży, pod warunkiem że w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, w chwili dokonania czynności, nabyte grunty stanowią gospodarstwo rolne albo utworzą gospodarstwo rolne lub wejdą w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy.

Na podstawie art. 2 ust. 1 w związku z art. 1 ustawy o podatku rolnym, za gospodarstwo rolne dla celów podatku rolnego uważa się obszar gruntów (sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) - o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej.

W literaturze podatkowej podkreśla się, że ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych mogą korzystać również osoby, które dotychczas nie posiadały gospodarstwa rolnego. Nieruchomość rolna sama przez się nie stanowi jednak gospodarstwa rolnego i dopiero na jej bazie gospodarstwo takie może być utworzone i prowadzone. Wymaga więc to subiektywnego nastawienia nabywcy, który musi mieć zamiar powiększenia lub utworzenia na nabywanej nieruchomości rolnej gospodarstwa rolnego. Ustalenie takiego zamiaru należy do notariusza, co pozwoli też na rozstrzygnięcie, czy od zawieranej umowy strony mają obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (Wyrok NSA z dnia 14 lutego 1997 r., III SA 1578/95). Zawarcie w treści aktu notarialnego zapewnienia nabywcy, że nabyte gospodarstwo rolne lub jego część będzie wykorzystywał na cele rolnicze potwierdza zasadność zastosowania przez płatnika - notariusza zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych (por. K. Chustecka: Zwolnienie od opłaty skarbowej odpłatnego nabycia gospodarstwa rolnego, "Rejent" 1993, nr 1, s. 77). Nie trzeba w tym zakresie dodatkowo występować o zwolnienie z PCC do właściwego urzędu skarbowego. Oczywiście oświadczenie nabywcy – w przypadku, jeżeli jest to spółka wpisana do KRS – będzie dodatkowo wzmocnione, jeśli do KRS zostanie wpisane, ze spółka prowadzi działalność w zakresie „Rolnictwa, łowiecka, włączając działalność usługową” (PKD 01).

O zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych lub odmowie zwolnienia decyduje przeznaczenie zakupionego gospodarstwa rolnego wyrażające się w sposobie jego użytkowania bezpośrednio po nabyciu, natomiast późniejsza zmiana przeznaczenia nie może skutkować wstecz pozbawieniem praw do zwolnienia od podatku (Wyrok NSA z dnia 26 stycznia 1995 r., SA/Po 3124/94).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika