Nabycie nieruchomości przez małżonków

Pytanie:

"Aktem notarialnym zakupiliśmy wraz z małżonką (wspólność majątkowa) od Zakładu Opieki Zdrowotnej (podatnik VAT) nieruchomość, w skład której wchodzą: działka, budynek administracji budowy, budynek zbrojarni, ślusarni itp. (całe zaplecze byłej budowy szpitala). Zapisem w akcie notarialnym oświadczono, że mąż zakupioną nieruchomość nabywa na cele działalności swojej firmy (wymieniono nazwę firmy) z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży, po ich rozparcelowaniu. Pytania: 1. Zakup tej nieruchomości dla firmy będzie stanowił koszty zakupu (towar handlowy) - ale w 100% czy 50 % (ze względu na współwłasność)? 2. Czy ZOZ winien wystawić fakturę VAT (dotychczas jej nie wystawił)?"

Odpowiedź prawnika: Nabycie nieruchomości przez małżonków

Ad. 1)

W przypadku zakupu nieruchomości przez oboje małżonków na cele działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z nich mogą pojawić się wątpliwości, związane z możliwością zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ceny zakupu nieruchomości czy prawem do odliczenia podatku naliczonego, wykazanego w fakturze VAT dokumentującej taką transakcję. Jednakże w przypadku nabycia rzeczy przez oboje małżonków na imię wspólności majątkowej nie można twierdzić, że małżonkowie nabyli nieruchomość po połowie, czy też w innych częściach. Nabywcami są oboje małżonkowie i zarazem każdy z małżonków. Każdy z małżonków ma bowiem takie samo prawo do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską. Problemy pojawiłyby się, gdyby nieruchomość była co prawda wspólna, ale małżonkowie mieliby rozdzielność majątkową.

Jeżeli nieruchomość została nabyta na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przez jednego z małżonków, to on zatem nabył nieruchomość na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Zatem to on zalicza w koszty uzyskania przychodów cenę zakupu nieruchomości, tylko na niego powinna być wystawiona faktura VAT, która będzie również stanowić podstawę do odliczenia całości podatku naliczonego (por. R. Kubacki, Faktury dokumentujące sprzedaż na rzecz obojga małżonków, „Lex Polonica on-line”; wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w z dnia 27 sierpnia 1999 r. III SA 8347/98).

Ad. 2)

Jak stanowi art. 19 ust. 10 ustawy o VAT, w przypadku dostawy towarów, której przedmiotem są lokale i budynki, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wydania (art. 19 ust. 10 ustawy o VAT). Wcześniej nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika