Nabycie spadku a jego ujawnienie

Pytanie:

"Po śmierci babci, na mocy prawomocnego postanowienia sądu, zostałem spadkobiercą po niej. W momencie uprawomocnienia się wyroku nie posiadałem żadnych udokumentowanych praw babci do jakiegokolwiek majątku. Na przestrzeni kilku lat, poprzez procedury administracyjne, ujawniłem, że babcia była spadkobierczynią prababci będącej właścicielem gospodarstwa rolnego. Ujawniłem więc w rejestrach gruntów oraz w księgach wieczystych na podstawie kolejnych po sobie postanowień o nabyciu praw do spadku, siebie jako współwłaściciela na części nieruchomości, nie zgłaszając jeszcze do urzędu skarbowego tego faktu, ponieważ do pozostałej części gruntu wymaga się bardziej skomplikowanych procedur administracyjnych spowodowanych niejasnością w przyporządkowaniu numeracji działek z lat powojennych do obecnej numeracji, jak i również brakami dokumentów w archiwach urzędów. Czy w wyżej opisanym przypadku urząd skarbowy może wezwać i obciążyć spadkobiercę karami finansowymi? Z jakimi sankcjami można się liczyć, zważając na fakt, że nie jest to umyślne zatajenie, tylko chęć zgłoszenia pełnego spadku po uzyskaniu wszystkich dokumentów ujawniających prawo spadkodawcy do nieruchomości rolnej? Nadmienię, że postanowienie sądu o nabyciu spadku uprawomocniło się pod koniec 2006 roku."

Odpowiedź prawnika: Nabycie spadku a jego ujawnienie

Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatnicy podatku są obowiązani złożyć, w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych według ustalonego wzoru. Do zeznania podatkowego dołącza się dokumenty mające wpływ na określenie podstawy opodatkowania. Obowiązek składania zeznań podatkowych nie dotyczy przypadków, w których podatek jest pobierany przez płatnika. W przypadku nabycia rzeczy lub praw majątkowych niewykazanych w zeznaniu podatkowym, podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania podatkowego organowi, któremu złożono zeznanie podatkowe, w terminie 14 dni od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu.

Zatem, jeżeli podatnik nabył w wyniku dziedziczenia określony składnik majątku (np. udział w nieruchomości), to powinien złożyć zeznanie dla celów podatku od spadków i darowizn. Jeśli w następstwie dalszych działań okaże się, że nabył kolejne udziały w nieruchomości dokona korekt zeznania. Jeśli podatnik nie złoży zeznania lub jego korekty w terminie, może ponosić odpowiedzialność karną skarbową (w praktyce może być nałożona na niego grzywna za wykroczenie skarbowe).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika