Świadczenie usług budowlanych w Norwegii i Szwecji

Pytanie:

"Moja firma ma świadczyć usługi budowlane i remontowe w Norwegii i Szwecji. Fakturę będę wystawiać dla firm norweskiej i szwedzkiej. Jaki VAT zastosować? Czy będzie to nie podlegało polskiemu VAT, a wtedy, czy muszę się rejestrować w tych krajach dla potrzeb VAT, czy też VAT może rozliczyć nabywca? Czy jest możliwe, że fakturę za te usługi wystawię z polskim VAT 22% lub 7% i zapłacę VAT w Polsce?"

Odpowiedź prawnika: Świadczenie usług budowlanych w Norwegii i Szwecji

Dla potrzeb opodatkowania usług budowlanych świadczonych przez polską firmę w Norwegii lub Szwecji, związanych z konkretnymi nieruchomościami (np. budowa lub remont konkretnego budynku), przyjmuje się, iż są one opodatkowane zgodnie z regułą określoną w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, według której w przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami miejscem (krajem) opodatkowania jest miejsce położenia nieruchomości.

Jeśli zatem polska firma budowlana wykonuje roboty budowlane (remontowe) na nieruchomości położonej w Norwegii czy w Szwecji, usługa ta jest opodatkowana w Norwegii albo w Szwecji, z tym że opodatkowuje ją podatnik norweski albo szwedzki na zasadzie tamtejszego "importu usług".

Polski podatnik nie nalicza od tej usługi podatku (traktuje ją jako sprzedaż niepodlegającą opodatkowaniu), ma natomiast możliwość w Polsce odliczenia, a także zwrotu podatku naliczonego związanego z tą usługą wykonaną w Norwegii czy w Szwecji.

Jeżeli nabywcą usług świadczonych przez polską firmę byłby norweski albo szwedzki podmiot niebędący podatnikiem zobligowanym do rozliczenia tego podatku (np. osoba fizyczna), wówczas podatnik polski musi dopełnić formalności rozliczenia podatku z organami podatkowymi norweskimi albo szwedzkimi.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika