Nieodpłatny przychód z darowizny samochodu

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą zarówno jednoosobowo, jak i jestem dodatkowo wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej (mój udział od tego roku 95%). W spółce cywilnej użytkujemy samochód osobowy. Samochód ten był w leasingu finansowym zakupiony przy rozpoczęciu umowy od Leasingodawcy na fakturę VAT marżę (leasing skończył się miesiąc temu). Samochód był amortyzowany w spółce cywilnej. Aktualnie chcę przejąć ten samochód na swoją prywatną działalność od spółki cywilnej, w której jestem wspólnikiem. Chcielibyśmy w spółce cywilnej zrobić darowiznę tego samochodu na moją prywatna działalność gospodarczą. Czy w związku z darowizną tego samochodu na moją prywatna firmę - w spółce cywilnej powstanie dochód z tytułu nieodpłatnego przychodu oraz obowiązek z tytułu podatku VAT?"

Odpowiedź prawnika: Nieodpłatny przychód z darowizny samochodu

Spółka cywilna jest specyficzną jednostką po względem majątkowym. Nie tylko na gruncie podatku dochodowego nie jest traktowana jako podatnik, ale również pod względem traktowania majątku spółki przyjmuje się, że jest to majątek wspólny wspólników. Wyjątkiem jest podatek od towarów i usług (VAT), na gruncie którego spółka cywilna jest podatnikiem odrębnym od wspólników.

Skoro samochód był majątkiem wspólnym wspólników, to powstaje kwestia w jaki sposób powinna być dokonana jego darowizna na rzecz jednego ze wspólników. Należy bowiem wskazać, iż jest to w części (w połowie) czynności z samym sobą. Przy darowiźnie od spółki wspólnik właściwie nabywa jedynie udział w rzeczy, który dotychczas można było przypisać drugiemu wspólnikowi. Pozostała połowa nie zmienia właściciela.

Ewidentnie wspólnik otrzymuje nieodpłatne przysporzenie majątkowe, które mając związek z wykonywaną przez niego działalnością gospodarczą może być traktowane jako przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych  przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125.

Po stronie spółki cywilnej mogą natomiast wystąpić obowiązki w zakresie podatku od towarów i usług (VAT). Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste udziałowców oraz wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Zapewne spółka odliczyła VAT (lub jego część) przy nabyciu samochodu stąd zasadniczo darowizna będzie równoznaczna z dostawą opodatkowaną VAT. Ewentualnie może ona korzystać ze zwolnienia określonego w § 13 ust. 1 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych przez podatników, którym przy nabyciu tych samochodów i pojazdów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w wysokości 50% lub 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż odpowiednio 5.000 zł lub 6.000 zł, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT.


Magdalena Sławińska-Rzemek

Doradca podatkowy

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika