Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur

Pytanie:

"Jak technicznie załatwia się sprawę wystąpienia z żądaniem zapłaty wynagrodzenia na podstawie art. 639 lub 640 Kodeksu cywilnego, jeżeli umowa została zawarta między przedsiębiorcami? Czy istnieje wówczas obowiązek wystawienia faktury VAT, czy też wystarczy pisemne wezwanie do zapłaty z wymienieniem kwoty? Chodzi mi o kwestię podatkową. Za fakturę trzeba zapłacić podatki, a jeśli druga strona nie zechce zapłacić, zacznie się długotrwały spór. Jeżeli trzeba wystawiać fakturę, to ciekawi mnie również kwestia, co się z nią dzieje, jeżeli sąd zakwestionowałby zasadność jej wystawienia - czy istnieje możliwość skorygowania deklaracji wstecz, nawet jeśli wydanie prawomocnego orzeczenia przesunęłoby się na kolejny rok podatkowy?"

Odpowiedź prawnika: Niewykonanie dzieła a obowiązek wystawienia faktur

Zasady wystawiania faktur VAT określają przepisy o podatku od towarów i usług, w szczególności rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Co do zasady, zgodnie z § 13 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Artykuły 639 i 640 Kodeksu cywilnego regulują obowiązki i uprawnienia stron umowy o dzieło w sytuacji, gdy z przyczyn dotyczących zamawiającego nie doszło do wykonania dzieła. W takiej sytuacji nie doszło zatem do wydania towaru lub wykonania usługi, w związku z czym nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT, a jej wystawienie oznaczałoby udokumentowanie sprzedaży, której nie było.

Również dla celów dochodzenia ewentualnego odszkodowania nie jest konieczne wystawienie faktury VAT. Roszczenie można udowadniać w szczególności innymi dokumentami (przykładowo umową, wezwaniem do zapłaty).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika