Niezapłacony czynsz najmu a podatek VAT

Pytanie:

"W 2004 r. wystawiłem fakturę VAT za najem mojego lokalu dla najemcy. Następnie przez cały rok nie otrzymałem zapłaty za wystawioną fakturę. Czy w takim przypadku muszę zapłacić podatek VAT do Urzędu Skarbowego, skoro tego podatku fizycznie nie otrzymałem, a firma która jest moim dłużnikiem już nie istnieje?"

Odpowiedź prawnika: Niezapłacony czynsz najmu a podatek VAT

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 4 obowiązującej od dnia 1 maja 2004 r. ustawy o podatku VAT, obowiązek podatkowy z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług najmu, dzierżawy, leasingu lub usług o podobnym charakterze powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze. W zasadzie przepisy „starej” ustawy o VAT brzmiały identycznie (art. 6 ust. 8b pkt 4). Powyższe oznacza, że obowiązek zapłaty podatku VAT powstaje dopiero w okresie rozliczeniowym, w którym najemca dokonał zapłaty czynszu. Jednakże, w razie braku zapłaty czynszu przez najemcę, obowiązek zapłaty podatku VAT u wynajmującego powstanie z chwilą upływu terminu płatności czynszu. 

Przykład:

Strony ustaliły w umowie najmu termin płatności czynszu do końca czerwca i do końca grudnia danego roku. Najemca zapłacił czynsz za pierwsze półrocze w maju, zaś za drugie półrocze nie zapłacił w ogóle. W tej sytuacji obowiązek podatkowy u wynajmującego powstanie w maju (z chwilą otrzymania zapłaty) oraz w grudniu (pomimo braku zapłaty).  

Dla obowiązku podatkowego u wynajmującego nie ma znaczenia fakt, że firma najemcy już nie istnieje. Ponieważ nie otrzymał on zapłaty, obowiązek podatkowy powstanie u niego z chwilą upływu terminu płatności czynszu, który został określony w umowie najmu lub na fakturze. Jeśli zaś strony nie ustaliły tego terminu płatności, należy zastosować art. 669 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli termin płatności czynszu nie jest w umowie określony, czynsz powinien być płacony z góry, a mianowicie: gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc - za cały czas najmu, a gdy najem ma trwać dłużej niż miesiąc albo gdy umowa była zawarta na czas nie oznaczony - miesięcznie, do dziesiątego dnia miesiąca.

Warto jeszcze wspomnieć, iż nowa tzw. ulga w VAT na "złe długi" dotyczy tylko wierzytelności powstałych od dnia jej wejścia w życie - czyli od 1 czerwca 2005 r. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika