Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Notariusz płatnikiem podatku PCC

Pytanie: Zakupiłam nieruchomość wraz z zabudowaniami. W akcie notarialnym istnieje informacja o tym, że nie pobrano podatku od czynności cywilnoprawnych. Gdzie mogę uregulować ten podatek? Kto go oblicza i ile mam na to czasu od momentu podpisania aktu? Ile wynoszą ewentualne odsetki za zwłokę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego płatnikiem tego podatku jest notariusz. Oznacza to, iż to notariusz, a nie strona czynności cywilnoprawnej (np. kupujący) jest zobowiązany do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 Ordynacji podatkowej). Notariusz odpowiada za niepobrany podatek (art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej), dlatego o ile nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych, z pewnością nie miał takiego obowiązku.

Na podstawie treści pytania nie można w tym miejscu przesądzić, dlaczego notariusz nie pobrał podatku. Być może sprzedający był z tytułu dokonania tej czynności opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, o ile notariusz (płatnik) nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży nieruchomości, to najprawdopodobniej transakcja nie była objęta tym podatkiem. Tym bardziej na stronie czynności cywilnoprawnej (np. kupującym) nie ciąży obowiązek obliczenia i wpłacenia tego podatku, nie grożą jej również sankcje i odsetki za zwłokę (odsetki od zaległości podatkowych).

Polecamy też artykuł "Podatek od czynności cywilnoprawnych".

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

  • Podatek PCC u notariusza

    Moja mama chce przepisać mi w formie umowy dożywocia działkę wraz z domem, w którym obecnie mieszkamy. Wartość całej nieruchomości (...)

  • Opodatkowanie PCC umowy sprzedaży akcji

    Nabycie akcji spółki niepublicznej następuje w formie aktu notarialnego. W jakim okresie i w jakiej wysokości należy zapłacić (...)

 

Komentarze: Notariusz płatnikiem podatku PCC

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 2
  • 3
  • 2
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Stanisław Wojciech Echilczuk

    ocena usługi:

  • ewelina

    ocena usługi:

    Porada udzielona w sposób bardzo przejrzysty i czytelny, powołując się na konkretne przepisy. Pełen profesjonalizm. Bardzo dziękujemy za szybką odpowiedź.
  • Ewa S.

    ocena usługi:

    Opinia Nr 144564 bardzo profesjonalna i rzeczowa, bardzo dziękuję Państwu za pomoc. Polecę Państwa usługi innym i gdy będę miała jeszcze jakiś problem napewno z przyjemnoscią skorzystam. Pozdrawiam Ewa S.
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.

Porady prawne

  • Notariusz płatnikiem podatku PCC

    Zakupiłam nieruchomość wraz z zabudowaniami. W akcie notarialnym istnieje informacja o tym, że nie pobrano podatku od czynności cywilnoprawnych. Gdzie mogę uregulować (...)

  • Podatek PCC u notariusza

    Moja mama chce przepisać mi w formie umowy dożywocia działkę wraz z domem, w którym obecnie mieszkamy. Wartość całej nieruchomości została wyceniona na 800 tysięcy. (...)

  • Podatki przy nabyciu prawa własności lokalu

    Osoba fizyczna w postępowaniu przetargowym nabyła prawo własności lokalu od spółdzielni mieszkaniowej (lokal przejęty od byłego członka, dla którego spółdzielnia (...)

  • Notariusz jako płatnik podatku VAT

    Czy podstawą do naliczenia opłaty notarialnej z tytułu sprzedaży nieruchomości jest cena netto nieruchomości, czy też cena brutto - po uwzględnieniu podatku VAT od (...)

  • Podatek od czynności cywilnoprawnych

    Zamierzam zakupić na aukcji internetowej (od osoby niebędącej płatnikiem VAT) kolekcję kilkunastu monet (każda pojedyncza moneta ma wartość kilkudziesięciu złotych). (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane