Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Obowiązek składania deklaracji dla potrzeb VAT

Pytanie: W dniu 28.10.2004 podatnik wysłał pocztą deklarację podatku VAT-7 za wrzesień 2004 r. (przekroczenie terminu zawitego na dzień 25.10.2004 r.). Deklaracja te jednak nie dotarła do urzędu skarbowego, a dowód nadania zaginął. W marcu, czerwcu i lipcu 2005 roku urząd skarbowy wezwał podatnika do złożenia deklaracji lub duplikatu i przedstawienie dowodu nadania. Pomimo niespełnienia tego wymogu przez podatnika w lipcu 2005 r., urząd skarbowy wydał zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach. Czy obowiązek złożenia deklaracji VAT podlega przedawnieniu, o ile były składane kolejne? Czy wezwania urzędu skarbowego mogą przerywać bieg takiego przedawnienia?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 99 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) na każdym podatniku VAT "czynnym" ciąży generalny obowiązek składania deklaracji podatkowych. Większość podatników VAT, którzy prowadzą działalność gospodarczą, zobowiązana jest do stałego składania deklaracji VAT za kolejne okresy rozliczeniowe (zazwyczaj miesięczne, a wyjątkowo kwartalne). Jest to naturalną konsekwencją faktu, że zobowiązanie podatkowe w VAT powstaje z mocy prawa w drodze samoobliczenia przez podatnika.

Pamiętać także należy, że termin do złożenia deklaracji uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało m.in. nadane w polskiej placówce pocztowej operatora publicznego. Niestety dowód (udowodnienia) nadania lub złożenia pisma ciąży na podatniku.

Podatek od towarów i usług (VAT) jest podatkiem o miesięcznym (kwartalnym) okresie rozliczeniowym. Składana deklaracja nie ma charakteru zaliczkowego czy też cząstkowego, lecz ma charakter ostateczny; każda deklaracja odnosi się do konkretnego, zamkniętego już okresu rozliczeniowego. Niezłożenie deklaracji w jednym miesiącu (kwartale) może np. oznaczać, że w danym okresie podatnik nie prowadził działalności i nie wystąpił obrót. Stąd składanie kolejnych deklaracji nie uchyla obowiązku złożenia deklaracji za poprzedni miesiąc. Nie ma też terminu przedawnienia złożenia deklaracji - jednakże zgodnie z art. 70 § 1 Ordynacji podatkowej zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Wezwania kierowane przez organ do podatnika o wyjaśnienie przyczyn niezłożenia deklaracji lub przesłanie dowodu nadania nie przerywają terminy przedawnienia.

Natomiast w przypadku niezłożenia deklaracji, jeśli organ nie przeprowadził postępowania i nie stwierdził zaległości podatkowych, organ wydaje zaświadczenie o braku zaległości, gdyż jeszcze żadnych zaległości nie ustalił.

Podatnik ponosi odpowiedzialność za rzetelne i niewadliwe wypełnienie i złożenie deklaracji podatkowej, co chronione jest licznymi sankcjami zarówno natury podatkowej (np. utrata prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony za okres, w którym nie złożono deklaracji, dodatkowe zobowiązanie podatkowe), jak i karnej (kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe) - np. niezłożenie deklaracji podatkowej w związku z nieujawnieniem przedmiotu lub podstawy opodatkowania (art. 55 Kodeksu karnego skarbowego), niezłożenie deklaracji w terminie, bez zatajania podstawy lub przedmiotu opodatkowania (art. 56 Kodeksu karnego skarbowego).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Obowiązek składania deklaracji dla potrzeb VAT

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 8
  • 8
  • 5
  • 3
  • 7
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Radosław

    ocena usługi:

  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna i fachowa. Pomaga ocenić sytuację prawną i w tych kłopotach widać chęć pomocy, a nie bezduszne prawo. Bardzo dziękuję i polecam Państwa usługi. Danuta B.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Robert

    ocena usługi:

  • Mirosława

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca, napisana zrozumiałym językiem.Dziękuję i polecam
  • Leszek

    ocena usługi:

    Dobra robota
  • DOROTA

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona.Pozdrawiam. DOROTA
  • Anna

    ocena usługi:

    Rzetelność, klarowność, szybkość. Polecam serdecznie. W przypadku kolejnych kwestii do rozstrzygnięcia na pewno skorzystam właśnie z pomocy e-prawnika.
  • Weronika

    ocena usługi:

    Porada opisana jasno i wyczerpująco. Polecam
  • Dagmara i Tomasz

    ocena usługi:

    Porada wyczerpująca. Jestem zadowolona. Szybko, sprawnie, niedrogo. Dziękuję i pozdrawiam !
  • Małgorzata

    ocena usługi:

  • Maria

    ocena usługi:

  • Agnieszka

    ocena usługi:

  • Sebastian

    ocena usługi:

  • Sebastian

    ocena usługi:

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Ogólnie jestem zadowolona.Pozdrawiam.
  • Ryszard

    ocena usługi:

    Wszystko Profesjonalnie , mam jeszcze inną sprawę którą zaraz opiszę.





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane