Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Obowiązek wystawienia PIT-11/8B

Pytanie: Czy w przypadku wnoszenia pozwu poprzez radcę prawnego, należy z nim zawrzeć umowę a następnie za otrzymane wynagrodzenie (koszty zastępstwa procesowego) wystawić informację Pit-8B?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż obecnie nie funkcjonuje już deklaracja PIT 8B, ale PIT 11/8B, który to formularz powstał na skutek połączenia deklaracji PIT 11 i PIT 8B.

Obowiązek wystawienia i przekazania podatnikowi i US dla niego właściwemu informacji o dochodzie i potrąconych zaliczkach na podatek (PIT-8B), w terminie do końca lutego roku następnego (a w razie wcześniejszego zaprzestania działalności przez płatnika - do dnia tego zaprzestania), ciąży na płatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych (i niektórych osobach niebędących płatnikami), w tym na zleceniodawcy. Do wynagrodzeń otrzymywanych z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia ma zastosowanie art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawy). Wynagrodzenie przysługujące radcy prawnemu zgodnie z zawartą umową należy zaliczyć do przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zaliczki na podatek dochodowy od ww. wynagrodzeń należy pobierać w wysokości i na zasadach określonych w art. 41 ustawy. Przychód z tego tytułu należy pomniejszyć w pierwszej kolejności o kwoty składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe potrącone w danym miesiącu przez płatnika, których podstawę wymiaru stanowił ten przychód oraz o koszty uzyskania w wysokości 20% przychodu pomniejszonego o ww. składki. Natomiast zaliczkę na podatek dochodowy (w wysokości 19%), obliczoną od tak ustalonego dochodu, zmniejsza się o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne pobraną przez płatnika zgodnie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Powyższe wynika z art. 41 ust. 1 i 1a ustawy.

Tylko zatem gdyby Państwo zawarli umowę np. zlecenia czy o dzieło z radcą prawnym, a radca prawny nie złożył oświadczenia, że wykonywane przez niego usługi wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej (samodzielnie lub np. w spółce cywilnej, wówczas rozlicza się sam z podatku - tak jest zazwyczaj), to należałoby wystawić mu taką informację (art.  41 i 42 ustawy).

Powyższe dotyczy Państwa, o ile prowadzą Państwo, jako osoby fizyczne, działalność gospodarczą.

  Tylko jeżeli bowiem usługi z samodzielnie wykonywanej działalności w zakresie wolnych zawodów (np. radca prawny) są świadczone osobiście i wyłącznie na rzecz osoby prawnej, jednostki organizacyjnej nie posiadającej osobowości prawnej, podmiotu gospodarczego dla potrzeb tego podmiotu (...) i nie wchodzą w zakres działalności gospodarczej zleceniobiorcy wykonywanej na rzecz ludności, to podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na tych samych zasadach jak przychody z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia (pismo Ministerstwa Finansów - PO 2/7-8010-0939/94).

Warto przy tym zwrócić uwagę, że przez samo skorzystanie z usług radcy prawnego została zawarta umowa o świadczenie usług. Zatem, zgodnie z obowiązującym od 1 września br. art. 199a, dla wywodzenia skutków podatkowych danej czynności prawnej (np. umowy z radcą prawnym) organ podatkowy dokonując ustalenia treści czynności prawnej, uwzględnia zgodny zamiar stron i cel czynności, a nie tylko dosłowne brzmienie oświadczeń woli stron czynności. Może więc uznać, że jednak, z punktu widzenia przepisów podatkowych, zawrato umowę zlecenia czy o dzieło.

Jednak US nie będzie się w ogóle Państwa informacją PIT-11/8B interesował, jeśli radca prawny wykonuje usługi w ramach działalności gospodarczej, a z reguły tak jest.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Obowiązek wystawienia PIT-11/8B

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • EDYTA

  ocena usługi:

  ZDECYDOWANIE POLECAM
 • Katarzyna Barańska

  ocena usługi:

  e-Prawnik to profesjonaliści godni polecenia ! Świetny portal !
 • Piotr

  ocena usługi:

 • Beata

  ocena usługi:

  To mój kolejny kontakt z firmą e-prawnik, ale na pewno nie ostatni, bo mając do czynienia za każdym razem z tak szybkim i konkretnym, a jednocześnie zrozumiałym dla laika wyjaśnieniem problemu, wiem że jeśli będę kiedykolwiek potrzebowała porady prawnej - to tylko tu się zgłoszę. Gorąco polecam wszystkim, którzy mają jakiekolwiek wątpliwości prawne!
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybka i zrozumiała porada prawna. Dziękuję bardzo
 • Gajownik

  ocena usługi:

  Skargę złożyłam. Została przygotowana w sposób bardzo zrozumiały. Polecam usługi w 100%
 • marzena antczak

  ocena usługi:

 • Paulina

  ocena usługi:

  Polecam
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

  Moje zapytanie było dość rozbudowane i zawierało w sobie kilka pytań. Wycenę otrzymałam w godzine od wysłania. Cena bardzo dobra. Opinia prawna przyszła zgodnie z ustaleniami. Była obszerna i wyczerpująca problem. Dla mnie zrozumiała. Jak najbardziej polecam taką formę porad prawnych. Pozdrawiam i dziękuje.
 • Zygmunt

  ocena usługi:

 • nzoz Arnika.

  ocena usługi:

  Zespół mega pomocny ! Napisany przez Was Protest rozpatrzono pozytywnie.Jestem bardzo, bardzo wdzięczna.Polecam
 • Michał

  ocena usługi:

  Wszystko ok. Polecam
 • Anna

  ocena usługi:

  Jestem niezwykle zadowolona ze sposobu wydawania opinii przez Zespół Prawników portalu, jasno, w sposób wyczerpujący i z ogromnym szacunkiem dla klienta. jestem wdzięczna.
 • Dariusz

  ocena usługi:

  W pełni wyczerpująca odpowiedz . pomocne informacje i podpowiedz na co szczególnie kłaść nacisk . podane porównawcze przykłady,oraz sugestie sposobu wyjścia ze skomplikowanej sytuacji . Gorąco polecam . warto skorzystać !
 • Krzysztof

  ocena usługi:

  Rzetelnie wykonana praca, zdecydowanie polecam.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane