Badanie techniczne auta wynajmowanego

Pytanie:

"Polska spółka z o.o. wynajmuje samochód ciężarowy od firmy niemieckiej. Samochód ten jeździ po Polsce i za granicą. Polska spółka dokonuje zakupów w Polsce związanych z używaniem tego samochodu m. in.: paliwo. Czy aby odliczać VAT od paliwa konieczne jest dodatkowe badanie techniczne takiego auta w okręgowej stacji kontroli pojazdów? Czy badanie to może przeprowadzić spółka polska, która nie jest właścicielem auta?"

Odpowiedź prawnika: Badanie techniczne auta wynajmowanego

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu paliwa przysługuje, jeżeli jest to paliwo wykorzystywane do pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony lub do pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, jeżeli spełniają wymagania określone w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, co stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 5 ustawy o VAT). Kopię zaświadczenia podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Zatem, zakaz odliczania VAT przy zakupie benzyny, oleju napędowego lub gazu nie będzie miał zastosowania (a więc będzie przysługiwało odliczenie VAT) nie tylko do samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (w tym przypadku nie jest potrzebne dodatkowe badanie techniczne), ale również o mniejszej masie - wymienionych w art. 86 ust. 4 ustawy o VAT (przy czym w tym przypadku spełnienie wymagań stwierdza się na podstawie wyżej opisanego zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów).

Jeżeli polska spółka używa samochodu ciężarowego na podstawie umowy najmu – jeśli jest to samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony – może wykonać jego dodatkowe badanie techniczne dla potrzeb VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika