Odliczanie VAT od faktury za abonament

Pytanie:

"Wykupiłem u Państwa abonament "Zapytaj prawnika" na 7 miesięcy, jako że wiele z pytań prawnych dotyczy nieruchomości, którą wynajmuje. W jaki sposób odliczyć VAT od abonamentu 7-miesięcznego w deklaracji VAT-7 składanej co miesiąc? Czy należy odliczyć cały VAT od otrzymanej faktury w miesiącu zapłaty, czy może konieczne jest odliczanie proporcjonalne przez 7 kolejnych miesięcy? Czy usługi prawne, jak np. "zapytaj prawnika", mogą być odliczane od VAT i uznawane za koszty uzyskania przychodu z tytułu najmu lokalu użytkowego?"

Odpowiedź prawnika: Odliczanie VAT od faktury za abonament

Zgodnie z ogólną zasadą, określoną przepisem art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4 , art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego, o której mowa wyżej, zgodnie z przepisem art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. a ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

 

Wyłączenia z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony określają przepisy art. 88 ustawy. Z brzmienia ust. 1 pkt. 2 tego artykułu wynika, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

 

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...).

 

Mając powyższe na uwadze oraz fakt, że podatnik wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług (wynajem lokalu użytkowego), a wydatki związane z opłaceniem usługi prawnej mają związek z prowadzoną przez podatnika działalnością, należy uznać, że przysługuje podatnikowi prawo do zaliczenia wydatków na usługi prawnicze do kosztów i prawo obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur za usługi prawnicze.

 

Zgodnie z art. 86 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

 

Zatem, jeśli podatnik zakupił usługę abonamentową i otrzymał fakturę VAT dokumentującą zakup usługi, ma prawo odliczyć VAT z niej wynikający w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę w w następnym okresie rozliczeniowym i nie musi dzielić VAT naliczonego na fakturze na poszczególne miesiące.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika