Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Odliczenie VAT od rat leasingowych

Pytanie: Czy na podstawie zawartej w 2003 roku umowy leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego o ładowności 1250 kg, która nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym, osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do odliczania w całości podatku VAT od rat leasingowych po zmianie ustawy, tj. od dnia 22.08.2005 r.? Zgodnie z ustawą o podatku VAT termin wykonanie badań technicznych przez stację kontroli pojazdów wynosi do 12 miesięcy, tj. do 1 czerwca 2006 r. Zdaniem osoby użytkującej - samochód spełnia wymogi ustawy o zaliczeniu go do samochodów ciężarowych, a tym samym daje prawo do odliczenia podatku w wysokości 100%. Czy w okresie do czasu przeprowadzenia badań osoba użytkująca ten samochód ma prawo do odliczania podatku VAT w całości? Co w przypadku, kiedy w wydanym zaświadczeniu stacja kontroli pojazdów stwierdzi, że samochód nie spełnia wymogów ustawy o zaliczeniu go do grupy samochodów ciężarowych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) określono reguły, które mają zastosowanie do już zawartych umów leasingowych. Art. 7 noweli mówi, że w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynika z art. 86 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy nowelizującej w życie. Jeśli zatem podatnikowi przysługiwało pełne odliczenie, po nowelizacji nadal ma do niego prawo, nawet jeśli w świetle nowych przepisów by je utracił.

Jednak, aby zachować prawo do pełnego odliczenia, trzeba było spełnić dodatkowy warunek. Otóż trzeba było zarejestrować umowę leasingu we właściwym urzędzie skarbowym, do 15 czerwca 2005 r. Jeżeli podatnik nie zarejestrował umowy, podlega nowym przepisom.

Ze znowelizowanego art. 86 ust. 7 ustawy o VAT wynika, że w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem tych spełniających wymogi określone w ust. 4) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania pojazdu nie może przekroczyć 6 tys. zł.

O tym, czy dany samochód spełnia wymagania do zakwalifikowania go do przypadków dających prawo odliczania VAT decyduje dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz zapis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, zawierający właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 3 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 5 ustawy nowelizującej, w przypadku samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT, nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej wspomniane powyżej dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej.

Jak stwierdza Ministerstwo Finansów w broszurze informującej o powyższej nowelizacji: „Zaświadczenie to ma potwierdzać prawidłowość dokonywanych przez podatnika odliczeń podatku (...). Jeżeli zaświadczenie nie potwierdzi spełniania tych wymagań, podatnik nie miał prawa dokonywania odliczenia podatku. Trzeba pamiętać, ze wydłużony termin do przeprowadzenia określonych badań jest prawem podatnika. Jeżeli podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy posiadany przez niego pojazd spełnia określone w ustawie wymagania, może on dokonać stosownych badań wcześniej.”

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Odliczenie VAT od rat leasingowych

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 1
 • 6
 • 8
 • 2
 • 4
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Maciej

  ocena usługi:

  Szybko, przystępnie, na temat
 • Włodzimierz

  ocena usługi:

  Dziękuję za jasną i wyczerpującą odpowiedż.Jestem zadowolony.Pozdrawiam cały zespół.
 • Michał

  ocena usługi:

 • Malgorzata

  ocena usługi:

  kompetentna i wyczerpujaca
 • Grzegorz

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca , napisana zrozumiałym językiem ,wyjaśnila wątpliwości. Polecam tą kancelarię. Grzegorz
 • Krzysztof

  ocena usługi:

 • barbara

  ocena usługi:

  Witam .Dziękuję za opinię prawną ,która pomogła mi i rozwiała wątpliwości co do dalszych procedur.Skorzystałam z udzielonych porad ,napisałam pisma do sądu i oczekujemy na postanowienia sądu . Napiszę jak zakończy się sprawa wyznaczona na 16.12.2014r. Dziekuję i będę państwa polecać innym. Barbara
 • Damian

  ocena usługi:

 • Anna

  ocena usługi:

 • Mateusz Jeleń

  ocena usługi:

  Wszystko jak najlepszym porządku polecam
 • Izabela

  ocena usługi:

  Jestem bardzo zadowolona,dostałam bardzo szybko odpowiedż w mojej sprawie,nie tylko opinię ale także szczegółowe wyjaśnienie . Jeżeli znajde się jeszcze kiedyś w trudnej sytuacji napewno będzie to portal do ktorego zgloszę się o pomoc,bo wiem że pracują tu najlepsi. Dziękuję calemu zespołowi. Pozdrawiam i polecam. Izabela
 • piotrbarszcz

  ocena usługi:

 • MARZANNA

  ocena usługi:

  Opinia bardzo rzeczowa i pomocna. Polecam!
 • ewa

  ocena usługi:

 • Adam

  ocena usługi:

  Dziękuję za bardzo dobrą profesjonalną odpowieź na moje zapytanie.
 • Marta

  ocena usługi:

 • Wiesław

  ocena usługi:

  Obsługa w pełni profesjonalna.Szybko,fachowo i rzetelnie. Polecam.Wiesław


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane