Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Odliczenie VAT od rat leasingowych

Pytanie: Czy na podstawie zawartej w 2003 roku umowy leasingu operacyjnego samochodu ciężarowego o ładowności 1250 kg, która nie została zarejestrowana w urzędzie skarbowym, osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do odliczania w całości podatku VAT od rat leasingowych po zmianie ustawy, tj. od dnia 22.08.2005 r.? Zgodnie z ustawą o podatku VAT termin wykonanie badań technicznych przez stację kontroli pojazdów wynosi do 12 miesięcy, tj. do 1 czerwca 2006 r. Zdaniem osoby użytkującej - samochód spełnia wymogi ustawy o zaliczeniu go do samochodów ciężarowych, a tym samym daje prawo do odliczenia podatku w wysokości 100%. Czy w okresie do czasu przeprowadzenia badań osoba użytkująca ten samochód ma prawo do odliczania podatku VAT w całości? Co w przypadku, kiedy w wydanym zaświadczeniu stacja kontroli pojazdów stwierdzi, że samochód nie spełnia wymogów ustawy o zaliczeniu go do grupy samochodów ciężarowych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) określono reguły, które mają zastosowanie do już zawartych umów leasingowych. Art. 7 noweli mówi, że w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy stanowi kwota podatku naliczonego, jaka wynika z art. 86 w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia ustawy nowelizującej w życie. Jeśli zatem podatnikowi przysługiwało pełne odliczenie, po nowelizacji nadal ma do niego prawo, nawet jeśli w świetle nowych przepisów by je utracił.

Jednak, aby zachować prawo do pełnego odliczenia, trzeba było spełnić dodatkowy warunek. Otóż trzeba było zarejestrować umowę leasingu we właściwym urzędzie skarbowym, do 15 czerwca 2005 r. Jeżeli podatnik nie zarejestrował umowy, podlega nowym przepisom.

Ze znowelizowanego art. 86 ust. 7 ustawy o VAT wynika, że w przypadku usługobiorców użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (z wyjątkiem tych spełniających wymogi określone w ust. 4) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania pojazdu nie może przekroczyć 6 tys. zł.

O tym, czy dany samochód spełnia wymagania do zakwalifikowania go do przypadków dających prawo odliczania VAT decyduje dodatkowe badanie techniczne przeprowadzone przez okręgową stację kontroli pojazdów potwierdzone zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz zapis w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, zawierający właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań (art. 86 ust. 3 ustawy o VAT). Zgodnie z art. 5 ustawy nowelizującej, w przypadku samochodów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-4 ustawy o VAT, nabytych przed dniem wejścia w życie ustawy nowelizującej wspomniane powyżej dodatkowe badanie techniczne powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego okresowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej.

Jak stwierdza Ministerstwo Finansów w broszurze informującej o powyższej nowelizacji: „Zaświadczenie to ma potwierdzać prawidłowość dokonywanych przez podatnika odliczeń podatku (...). Jeżeli zaświadczenie nie potwierdzi spełniania tych wymagań, podatnik nie miał prawa dokonywania odliczenia podatku. Trzeba pamiętać, ze wydłużony termin do przeprowadzenia określonych badań jest prawem podatnika. Jeżeli podatnik ma jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy posiadany przez niego pojazd spełnia określone w ustawie wymagania, może on dokonać stosownych badań wcześniej.”

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Odliczenie VAT od rat leasingowych

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
 • 0
 • 2
 • 0
 • 1
 • 9
 • 8
 • 0
 • osób

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
 • Zosia

  ocena usługi:

  Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
 • anna

  ocena usługi:

  jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
 • Mirosław

  ocena usługi:

  Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
 • Ela C.

  ocena usługi:

  Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
 • Mada

  ocena usługi:

  Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
 • Marek

  ocena usługi:

  Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
 • Aleksander

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
 • Marian

  ocena usługi:

  Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
 • ss

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
 • Bogusław

  ocena usługi:

 • Elżbieta

  ocena usługi:

  Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
 • Marcin

  ocena usługi:

  Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
 • Bożena G.

  ocena usługi:

  Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.
 • Artur

  ocena usługi:

  Szybko, profesjonalnie, polecam !
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Kolejny już raz skorzystałam z usług e-prawnik.pl i z całą pewnością niejednokrotnie jeszcze skorzystam. Jak zawsze rzeczowe i wyczerpujące potraktowanie tematu, w podsumowaniu cenne wskazówki i wnioski. Dziękuję i polecam.
 • natalia

  ocena usługi:

  Bardzo szybka i sprawna ocena, bardzo mi pomogła. Dziękuję

Porady prawne

 • Samochód z kratką

  Prowadzę działalność gospodarczą (usługi budowlano-montażowe). We wrześniu 2009 r. nabyłem w leasingu samochód z homologacją ciężarową (z tzw. kratką). Czy (...)

 • Leasing a podatek VAT - stan prawny do 21.08.2005

  W czerwcu 2003 roku zawarłem umowę leasingu operacyjnego na użytkowanie samochodu osobowego. Z uwagi na obowiązujące przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, nie (...)

 • Sprzedaż samochodu używanego

  Spółka wykupiła leasingowany samochód od leasingodawcy. Zakres działalności Spółki jest zwolniony z VAT, a wskaźnik "struktury sprzedaży" nie przekracza 2%. W związku (...)

 • Leasing - moment zaliczenia opłat w koszty

  19 czerwca 2006 r. zawarto umowę leasingu operacyjnego na samochód; w tym samym dniu wystawiono fakturę za 1 opłatę leasingową i opłatę przygotowawczą. Fakturę zapłacono (...)

 • VAT od rat leasingowych

  Dnia 06.10.2003 r. firma A podpisała umowę leasingową na samochód Seat Ibiza z kratką. Samochód posiada świadectwo homologacji jako samochód ciężarowy. Do 31.04.2004 (...)

Artykuły


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane