Odmowa udzielenia informacji

Pytanie:

"Podopieczny naszego Ośrodka Pomocy Społecznej złożył podanie do wójta o umorzenie rat za podatek. Urzędnik zajmujący się w gminie podatkami wystąpił do nas, czyli GOPS-u o udzielenie informacji na temat tego podopiecznego, tzn. jaką pomoc finansową otrzymał i w jakiej kwocie, powołując się na art. 122 Ordynacji podatkowej, niejako zobowiązujący nas do udzielania informacji. Kiedy zapoznaliśmy się z treścią powołanego artykułu, stwierdziliśmy, że on nas nie zobowiązuje do udzielania informacji o naszych podopiecznych. W piśmie zwrotnym odmówiliśmy udzielania informacji i powołaliśmy się również na art. 100 ustawy o pomocy społecznej, który nakazuje kierować się dobrem osób korzystających z pomocy społecznej. Ponadto, jeśli OPS występuje do jakiś instytucji o udzielenie informacji, przytacza art. 105 ww. ustawy, z którego wynika, kto jest zobowiązany i do czego. Także w pismach otrzymywanych z Policji widnieje art. z Kodeksu postępowania karnego, który stanowi o tym, kto jest obowiązany do udzielania jakichkolwiek informacji. Czy odmowa udzielenia informacji ze strony OPS-u, mając na uwadze powołany art. 122 Ordynacji podatkowej, była prawidłowa, czy jednak powinniśmy udzielić urzędnikowi żądanych informacji?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa udzielenia informacji

Jak stanowi art. 159 § 1 Ordynacji podatkowej, w wezwaniu należy wskazać:

  1. nazwÄ™ i adres organu podatkowego;
  2. imiÄ™ i nazwisko osoby wzywanej;
  3. w jakiej sprawie i w jakim charakterze oraz w jakim celu osoba ta zostaje wezwana;
  4. czy osoba wezwana powinna stawić się osobiście lub przez pełnomocnika, czy też może złożyć wyjaśnienie lub zeznanie na piśmie;
  5. termin, do którego żądanie powinno być spełnione, albo dzień, godzinę i miejsce zgłoszenia się osoby wzywanej lub jej pełnomocnika;
  6. skutki prawne niezastosowania siÄ™ do wezwania.

Na mocy art. 159 § 2 Ordynacji podatkowej wezwanie powinno być podpisane przez pracownika organu podatkowego, z podaniem imienia, nazwiska i stanowiska służbowego osoby podpisującej.

Zatem w wezwaniu nie musi być wskazana podstawa prawna wezwania, chociaż oczywiście wezwanie musi mieć podstawę prawną, gdyż zgodnie z art. 120 Ordynacji podatkowej organy podatkowe działają na podstawie przepisów prawa.

PodstawÄ… wezwania nie jest art. 122 Ordynacji podatkowej, gdyż stanowi on zasadÄ™ ogólnÄ… postÄ™powania podatkowego skierowanÄ… do organów podatkowych, a nie do innych podmiotów, zgodnie z którÄ… „w toku postÄ™powania organy podatkowe podejmujÄ… wszelkie niezbÄ™dne dziaÅ‚ania w celu dokÅ‚adnego wyjaÅ›nienia stanu faktycznego oraz zaÅ‚atwienia sprawy w postÄ™powaniu podatkowym.”

PodstawÄ… wezwania jest natomiast na ogół art. 155 § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym „organ podatkowy może wezwać stronÄ™ lub inne osoby do zÅ‚ożenia wyjaÅ›nieÅ„, zeznaÅ„ lub dokonania okreÅ›lonej czynnoÅ›ci osobiÅ›cie, przez peÅ‚nomocnika lub na piÅ›mie, jeżeli jest to niezbÄ™dne dla wyjaÅ›nienia stanu faktycznego lub rozstrzygniÄ™cia sprawy.”

Zatem mimo, iż wezwanie zawierało błędną podstawę, wezwany powinien był na nie odpowiedzieć, chociaż oczywiście mógł również poprosić o podanie prawidłowej podstawy prawnej wezwania, którą z pewnością nie był art. 122 Ordynacji podatkowej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika