Odpowiedzialność za długi współwłaścicieli

Pytanie:

"Aktem notarialnym przekazano 1/4 nieruchomości zabudowanej na współwłasność. W akcie notarialnym jest zapis: "wszystkie podatki i ciężary obdarowani zobowiązali się ponosić poczynając od 1.1.2002 r." Czy pod pojęciem wszystkie podatki i ciężary należy rozumieć całość tych podatków czy tylko część odpowiadającą obdarowanym tj. 1/4?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za długi współwłaścicieli

Jeżeli nieruchomość stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. To że obowiązek ciąży solidarnie nie oznacza, że współwłaściciel udziału 1/4 będzie płacił tyle samo co 3/4. Jeśli współwłaściciel poniósł ciężary w wysokości większej niż udział ma regres w stosunku do pozostałych o zwrot sum przekraczających jego udział. Podatki mogą być też płacone z bieżących dochodów z nieruchomości. W zasadzie co do pozostałych ciężarów związanych z rzeczą wspólną (nieruchomość) odpowiedzialność współwłaścicieli jest solidarna.

Jeżeli wyodrębniono własność lokali, obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od gruntu oraz części budynku stanowiących współwłasność ciąży na właścicielach lokali w zakresie odpowiadającym częściom ułamkowym wynikającym ze stosunku powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej całego budynku. Warunkiem jest wyodrębnienie lokali nieruchomości zabudowanej.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • gregx 2014-03-30 13:54:02

    Boże ty widzisz i nie grzmisz!!! "W zasadzie co do pozostałych ciężarów związanych z rzeczą wspólną (nieruchomość) odpowiedzialność współwłaścicieli jest solidarna." W zasadzie drogi autorze jest dokładnie na odwrót. Art. 207 kc Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika