Odsetki od pożyczki a podatek

Pytanie:

"Udzieliłam sp. z o.o. pożyczki gotówkowej. Pożyczka została zwrócona i uzyskałam wypłatę odsetek zapisanych w umowie. W jaki sposób powinnam dalej postąpić, czy mogę te odsetki rozliczyć w zeznaniu rocznym? Jeśli tak to w jakiej pozycji?"

Odpowiedź prawnika: Odsetki od pożyczki a podatek

W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą, otrzymane odsetki stanowią przychód z tej działalności. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek. Przedsiębiorca traktuje odsetki jako swój przychód – ale tylko te faktycznie otrzymane – i wykazuje je w deklaracjach miesięcznych oraz w zeznaniu rocznym jako przychody z działalności gospodarczej.

Z inną sytuacją będziemy mieli do czynienia w sytuacji odsetek otrzymanych przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. W przypadku takiej osoby, odsetki od pożyczek stanowią przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Od uzyskanego przychodu, jakim jest kwota otrzymanych odsetek, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przychodu tego nie łączy się z innymi przychodami, opodatkowanymi wg skali (art. 30a ust. 1 pkt 1, ust. 6-7 ustawy o PIT). Osoba prawna (spółka z o.o.), wypłacająca odsetki, pełni w tym przypadku jednocześnie rolę płatnika. Spółka z o.o. powinna od wypłaconych odsetek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa wyżej, i wypłacić odsetki pomniejszone o kwotę podatku (art. 41 ust. 4 ustawy o PIT). Kwotę pobranego podatku spółka powinna przekazać do dnia 20 miesiąca, następującego po miesiącu pobrania podatku, na rachunek właściwego dla niej urzędu skarbowego. W terminie do końca lutego następnego roku, spółka ma również obowiązek przesłać podatnikowi (osobie fizycznej) imienną informację o wysokości dochodu (art. 42 ust. 1 i 2 ustawy o PIT).

Odnośnie zeznania rocznego, należy zauważyć, że zgodnie z art. 45 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT, nie obejmuje się nim min. przychodów z odsetek. Jeśli podatek został pobrany przez płatnika, podatnik nie wykazuje go zatem w zeznaniu rocznym.

Jednakże, zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, zryczałtowany podatek dochodowy należy wykazać w zeznaniu rocznym, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. W takiej sytuacji na podatniku ciążą dodatkowe obowiązki. Jeśli przychody z odsetek zostały uzyskane na terytorium Polski, wówczas podatnik złoży zeznanie roczne na formularzu PIT-36, załączając do niego druk PIT-X. Kwotę należnego podatku, niepobraną przez płatnika, należy wykazać w poz. 10 załącznika PIT-X. Tę kwotę należy następnie wymienić w poz. 185 zeznania PIT-36, co w oczywisty sposób wpłynie na wysokość zobowiązania podatkowego.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasia 2012-09-13 10:58:40

    Bardzo wyczerpująca odpowiedź . W bardzo przestępny sposób


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika