Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Odsetki od pożyczki a podatek

Pytanie: Udzieliłam sp. z o.o. pożyczki gotówkowej. Pożyczka została zwrócona i uzyskałam wypłatę odsetek zapisanych w umowie. W jaki sposób powinnam dalej postąpić, czy mogę te odsetki rozliczyć w zeznaniu rocznym? Jeśli tak to w jakiej pozycji?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

W przypadku podatników prowadzących działalność gospodarczą, otrzymane odsetki stanowią przychód z tej działalności. Zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek. Przedsiębiorca traktuje odsetki jako swój przychód - ale tylko te faktycznie otrzymane - i wykazuje je w deklaracjach miesięcznych oraz w zeznaniu rocznym jako przychody z działalności gospodarczej.

Z inną sytuacją będziemy mieli do czynienia w sytuacji odsetek otrzymanych przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej. W przypadku takiej osoby, odsetki od pożyczek stanowią przychód z kapitałów pieniężnych (art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT). Od uzyskanego przychodu, jakim jest kwota otrzymanych odsetek, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%. Podatek ten pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przychodu tego nie łączy się z innymi przychodami, opodatkowanymi wg skali (art. 30a ust. 1 pkt 1, ust. 6-7 ustawy o PIT). Osoba prawna (spółka z o.o.), wypłacająca odsetki, pełni w tym przypadku jednocześnie rolę płatnika. Spółka z o.o. powinna od wypłaconych odsetek pobrać zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa wyżej, i wypłacić odsetki pomniejszone o kwotę podatku (art. 41 ust. 4 ustawy o PIT). Kwotę pobranego podatku spółka powinna przekazać do dnia 20 miesiąca, następującego po miesiącu pobrania podatku, na rachunek właściwego dla niej urzędu skarbowego. W terminie do końca lutego następnego roku, spółka ma również obowiązek przesłać podatnikowi (osobie fizycznej) imienną informację o wysokości dochodu (art. 42 ust. 1 i 2 ustawy o PIT).

Odnośnie zeznania rocznego, należy zauważyć, że zgodnie z art. 45 ust. 3 pkt 1 ustawy o PIT, nie obejmuje się nim min. przychodów z odsetek. Jeśli podatek został pobrany przez płatnika, podatnik nie wykazuje go zatem w zeznaniu rocznym.

Jednakże, zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o PIT, zryczałtowany podatek dochodowy należy wykazać w zeznaniu rocznym, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. W takiej sytuacji na podatniku ciążą dodatkowe obowiązki. Jeśli przychody z odsetek zostały uzyskane na terytorium Polski, wówczas podatnik złoży zeznanie roczne na formularzu PIT-36, załączając do niego druk PIT-X. Kwotę należnego podatku, niepobraną przez płatnika, należy wykazać w poz. 10 załącznika PIT-X. Tę kwotę należy następnie wymienić w poz. 185 zeznania PIT-36, co w oczywisty sposób wpłynie na wysokość zobowiązania podatkowego.

 

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

  • Jak unikniesz podwójnego opodatkowania?

     Na czym polega metoda zaliczenia?Metoda zaliczenia (czyli metoda kredytu podatkowego, tax credit method, zwana też metodą odliczenia (...)

  • Ważne zmiany w PIT

    W zasadzie od 1 stycznia 2009 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) wprowadzono wiele zmian. Jednak niektóre (...)

  • Jak rozliczyć ulgę odsetkową?

    Od 1 stycznia 2002 r. w miejsce zlikwidowanej dużej ulgi budowlanej wprowadzono nową możliwość dokonywania odliczeń podatkowych, (...)

 

Komentarze: Odsetki od pożyczki a podatek

  • Tomasz 2013-11-15 08:56:31

    Odsetki od pożyczki a podatek

    Czy jeśli pożyczka jest udzielona przedsiębiorcy, który jest płatnikiem podatku za pożyczkodawcę, i pożyczbiorca ten nie odporiwadzi podatku od wypłacoonych odsetek to czy w tym przypadku zobowiązanie przechodzi na pożyczdawcę ?

  • kasia 2010-09-13 10:58:40

    Re: Odsetki od pożyczki a podatek

    Bardzo wyczerpująca odpowiedź . W bardzo przestępny sposób


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 5
  • 2
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Umowa pożyczki - podatek

    Jaka jest kwota podatku od dokonania pożyczki?

  • Opodatkowanie dochodu pożyczkodawcy

    Jeśli się udzieli pożyczki prywatnej kiedy powinno się zapłacić podatek dochodowy w momencie wymagalności czy faktycznego zwrotu pożyczki? Czy zapłata następuje (...)

  • Podatek od odsetek

    Po udzieleniu pożyczki bezprocentowo osobie fizycznej, gdzie podany był termin zwrotu pożyczki oraz kara za nieterminowy zwrot pożyczki wyrażona procentowo od kwoty udzielonej (...)

  • Odsetki jako koszt uzyskania przychodu

    Jestem udziałowcem spółki z ograniczoną oodpowiedzialnością. Posiadam 50% udziałów. Udzieliłem pożyczki spółce. Czy spółka ma prawo koszty tej pożyczki (odsetki (...)

  • Określenie wartości wierzytelności

    Jeśli została zawarta umowa długoterminowej pożyczki np. na 20lat a komornik chce licytować nieruchomość, to jak określić wartość swojej wierzytelności? Czy będzie (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane