Sprzedaż środka trwałego przez spółkę cywilną

Pytanie:

"Spółka cywilna zamierza sprzedać komputer jednemu ze wspólników i wystawić fakturę sprzedażową. Kupujący wspólnik, oprócz udziałów w spółce cywilnej, prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, na którą będzie wystawiona faktura. Czy opisana powyżej sprzedaż będzie przychodem dla wszystkich wspólników spółki? Czy na podstawie faktury wystawionej na jednoosobową działalność gospodarczą, kupujący wspólnik będzie mógł całość zaliczy do KUP i odliczyć cały VAT?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż środka trwałego przez spółkę cywilną

W przypadku sprzedaży składnika majątku spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników po stronie wszystkich wspólników powstanie przychód z działalności gospodarczej. Dochód ze sprzedaży powinien być rozliczony tak jak każdy inny dochód spółki z działalności gospodarczej.

Jeśli nabywcą jest jeden ze wspólników i nabycia dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i spółka cywilna, będąca od wspólnika odrębnym podatnikiem VAT, wystawi mu fakturę VAT, to nie powinno być wątpliwości co do jego prawa zaliczenia wydatku do kosztów podatkowych i odliczenia VAT.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika