Amortyzacja ogrodzenia parkingu bez zabudowań

Pytanie:

"Osoba fizyczna prowadząca działalność uruchomiła parking strzeżony na dzierżawionej niezabudowanej działce. Dokonała nakładów na wykonanie ogrodzenia i bram wjazdowych przesuwanych elektrycznie. Ogrodzenie wykonane jest z segmentów metalowych umocowanych na zabetonowanych słupkach. Bramy otwierane zaprogramowanym pilotem. Faktura za wykonanie całości ogrodzenia opiewa na 18.278,69 zł. Jaką stawkę amortyzacji zastosować i do czego zakwalifikować taki środek trwały?"

Odpowiedź prawnika: Amortyzacja ogrodzenia parkingu bez zabudowań

Co do zasady ogrodzenie powinno mieć taki sam symbol Klasyfikacji Środków Trwałych jak obiekt, który ogradza. Właściwa stawka amortyzacji dla ogrodzenia wynosiłaby więc odpowiednio: 1,5% dla budynków mieszkalnych oraz 2,5%. dla budynków niemieszkalnych.

W sytuacji jednak, gdy ogrodzenie nie otacza żadnego obiektu, a jest to parking, należałoby zakwalifikować je do grupy 291 KŚT - obiekty inżynierii lądowej i wodnej pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Wówczas ogrodzenie powinno być amortyzowane według stawki 4,5%.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika