Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Okres zatrudnienia zleceniobiorcy a PIT-8B

Pytanie: Jak prawidłowo wykazać okres w PIT-8B, jeśli zleceniobiorca wykonywał umowę zlecenie w okresie od 16.01.2006 do 27.01.2006, a rachunek wystawił dnia 31.01.2006 oraz w tym dniu została wypłacona należna mu kwota. Czy w takiej sytuacji PIT należy wystawić za okres od 16.01.2006 do 27.01.2006, czy może od 16.01.2006 do 31.01.2006? Zleceniobiorca był zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego i ubezpieczenia społecznego w okresie trwania umowy, tj. od 16.01.2006 do 27.01.2006.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zleceniobiorca jest zatrudniony u zleceniodawcy w okresie, w jakim wykonywał na jego rzecz czynności zlecone. Wystawienie rachunku przez zleceniobiorcę oraz wypłata wynagrodzenia przez zleceniodawcę są czynnościami, które z reguły następują po wykonaniu zlecenia za dany okres i nie wpływają na przedłużenie okresu zatrudnienia w ramach umowy zlecenia.

Należy jednak zauważyć, że informacja o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (w przypadku zleceniobiorców -  PIT-8B), jest informacją roczną, w przypadku zleceniobiorców sumującą wszystkie dochody uzyskane przez niego u danego płatnika w ciągu roku podatkowego i doręczaną zleceniobiorcy (oraz jego urzędowi skarbowemu) do końca lutego roku następującego po roku podatkowym, stąd z reguły jako okres wpisuje się tam 1 styczeń danego roku do 31 grudnia danego roku. W przypadku zleceniobiorców (w przeciwieństwie np. do pracowników, w stosunku do których w trakcie roku podatkowego ustał obowiązek poboru zaliczki), nie ma obowiązku wcześniejszego (tj. w trakcie roku podatkowego) wystawiania informacji PIT-11/8B. W przypadku zleceniobiorców, jedynie razie zaprzestania przez płatnika prowadzenia działalności przed końcem lutego roku następującego po roku podatkowym, płatnik przekazuje informacje w terminie do dnia zaprzestania działalności (art. 43 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Okres zatrudnienia zleceniobiorcy a PIT-8B

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

  • Dorota

    ocena usługi:

    Szybka i profesjonalna obsługa, wyczerpujace odpowiedzi na zadane pytania, prowadzenie krok po kroku.
  • Roman

    ocena usługi:

  • Magda

    ocena usługi:

    Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona,opinia konkretna ,rzeczowa.Polecam.
  • Artur

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały wyjaśnione.Polecam.
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Maria

    ocena usługi:

    porada udzielona szybko, wyczerpująco i rzetelnie polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • D.Schaffner

    ocena usługi:

    Dokladnie, profesjonalnie, wyczerpujaco i bardzo szybko. Jestem bardzo zadowolona z uslugi. POLECAM!!! Wszystkim, bo warto :) Pozdrawiam zespol i dziekuje :)
  • Formiga

    ocena usługi:

    Warto skorzystać z usług e-prawnika, kompetentna i solida firma, w krótkim czasie odpowiedź. Polecam.
  • mirek

    ocena usługi:

    Wyczerpująca opinia, jestem zadowolony.
  • gabriela

    ocena usługi:

    porada prawna rzetelnie wykonana dziękuję
  • Łukasz

    ocena usługi:

    Moje wątpliwości zostały jasno i precyzyjnie wyjaśnione. Polecam.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

  • Zbigniew

    ocena usługi:

  • Piotr

    ocena usługi:





Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane