Środki ze sprzedaży strychu przez wspólnotę

Pytanie:

"Umową notarialną duża wspólnota mieszkaniowa wyodrębniła z części wspólnej strych i sprzedała go osobie spoza wspólnoty, z przeznaczeniem na adaptację na mieszkanie. Podjętą uchwałą członkowie wspólnoty zdecydowali, że środki uzyskane ze sprzedaży zostaną (po odliczeniu kosztów związanych z transakcją) wypłacone poszczególnym członkom wspólnoty proporcjonalnie do ich udziału w części wspólnej nieruchomości. Czy przychód uzyskany ze sprzedaży jest przychodem wspólnoty podlegającym opodatkowaniu podatkiem CIT, czy też każdy właściciel lokalu powinien rozliczyć się z przypadającego nań przychodu jako podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych?"

Odpowiedź prawnika: Środki ze sprzedaży strychu przez wspólnotę

Zgodnie z postanowieniem art. 17 ust. 1 pkt. 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych są dochody wspólnoty mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Osiągnięty dochód z powyższego tytułu w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób prawnych.

Sprzedaż wyodrębnionej części nieruchomości wspólnej nie jest przychodem, który jest zaliczany do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi. Do przychodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi wspólnota mieszkaniowa może zaliczyć wnoszone przez właścicieli lokali zaliczki na poczet utrzymania nieruchomości wspólnej oraz opłaty na fundusz remontowy, za zużycie wody, ciepła i wywóz nieczystości. Inne przychody, po zmniejszeniu ich o kwoty stanowiące koszt uzyskania przychodu zgodnie z katalogiem zamkniętym, jaki został zapisany w art. 16 ustawy, są dochodem wspólnoty podlegającym 19% podatkowi.

 

Ewentualne podzielenie uzyskanego dochodu wspólnoty pomiędzy członków wspólnoty i wypłata tych środków może być traktowana jako darowizna wspólnoty na rzecz ich członków i jeśli przekracza kwotę wolną od opodatkowania (4.902 zł) – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika