Opodatkowanie zbycia udziałów

Pytanie:

"Czy od zakupu udziałów płacę jakiś podatek (90 udziałów o wartości 45 tys. zł) i czy osoba sprzedająca mi takie udziały również opłaca jakiś podatek. Czy firma płaci również jakiś podatek od tego? Czy są jakieś opłaty związane z zakupem udziałów i ze sprzedażą udziałów?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie zbycia udziałów

Transakcja sprzedaży udziałów objęta jest podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a podstawę opodatkowania stanowić będzie przy umowie sprzedaży wartość rynkowa prawa majątkowego, zaś stawka podatku wynosi 1%.

Transakcja sprzedaży udziałów objęta jest również podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a zbycie udziałów następuje co najmniej w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi; zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 rok, Nr 14, poz. 176, z późn. zm.), źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c przywołanego przepisu.

Co do zasady od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych powyżej.

Proszę zapoznać się również z artykułem: Sprzedaż udziałów Spółki z o.o.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika