Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Paliwo jako koszt podatkowy

Pytanie: Czy faktura za paliwo do samochodu firmowego (sp. z o.o.), ujętego w ewidencji środków trwałych, która nie wymienia numeru rejestracyjnego samochodu (przez nieuwagę pracownika), może być ujęta jako koszt uzyskania przychodu w sp. z o.o.? Czy można dopisać taki numer samochodu "ręcznie" np. na odwrocie faktury i jaka powinna być treść takiego "dopisku"? W jaki sposób i na podstawie jakich przepisów prawa podatkowego należy postąpić z taką fakturą na paliwo do samochodu ujętego w ewidencji środków trwałych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przede wszystkim należy odróżnić wymogi stawiane podatnikowi dla potrzeb podatku VAT od wymogów dotyczących podatku dochodowego. Nakaz zawarcia w fakturze VAT numeru rejestracyjnego samochodu został wprowadzony przez ustawodawcę w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o VAT (§ 9 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, Dz. U. Nr 95, poz. 798). Chociaż przepisy nie określają tego wprost, przyjmuje się, że brak numeru rejestracyjnego samochodu na fakturze VAT pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku VAT. Podatnik nie może przy tym ręcznie dopisać tego numeru na fakturze (tzn. nie może w ten sposób zastąpić warunku sformułowanego w rozporządzeniu; dla celów informacyjnych może jednak taki numer zamieścić np. na odwrocie faktury).

Brak możliwości odliczenia podatku VAT nie oznacza jednak, że podatnik nie może wydatku na paliwo zaliczyć do kosztów. Ponieważ samochód jest środkiem trwałym, podatnik może zaliczyć do kosztów wszelkie wydatki na jego eksploatację, jeśli tylko mają one związek z osiąganymi przychodami. Brak numeru rejestracyjnego na fakturze nie pozbawia zatem podatnika do zaliczenia wydatku w koszty.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Paliwo jako koszt podatkowy

  • corsaink 2012-11-29 15:03:44

    Re: Paliwo jako koszt podatkowy

    Nie przez nie uwagę tylko stacje benzynowe zgodnie z nowymi zasadami będą pisały tylko na nr samochodu który stoi pod dystrybutorem.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 3
  • 8
  • 2
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

  • Prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu

    Jako wspólnik w spółce cywilnej, aneksem do umowy spółki wniosłem jako wkład rzeczowy do użytkowania samochód osobowy. Samochód ten nie stanowi mojego aportu i podlega (...)

  • Zabezpieczenie celne

    Organ celny pobrał w 2009 r. zabezpieczenie celne. Czy zabezpieczenie celne stanowi koszt uzyskania przychodu?

  • Zakup kalendarza a koszt podatkowy

    Firma prowadzi książkę przychodów i rozchodów w metodzie memoriałowej. W grudniu 2008 r. zakupiono kalendarz na 2009 r., faktura wystawiona jest w grudniu 2008 r. Kiedy (...)

  • Księgowania zbiorcze faktur za paliwo w PKPiR

    Jesteśmy małym biurem rachunkowym. Obecnie prowadzimy księgowość dużej firmy handlowej. Firma posiada kilka samochodów w środkach trwałych - zarówno osobowe jak (...)

  • Paliwo jako koszt podatkowy

    Czy faktura za paliwo do samochodu firmowego (sp. z o.o.), ujętego w ewidencji środków trwałych, która nie wymienia numeru rejestracyjnego samochodu (przez nieuwagę (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane