Sprzedaż na Allegro z USA

Pytanie:

"Zwracam się z pytaniem, ponieważ prowadzę sprzedaż w serwisie Allegro. Zakupione przedmioty wysyłam prosto do kupujących ze Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszkam i rozliczam się z podatkow. Wplaty otrzymuje na polskim koncie w banku, ktore zostalo zalozone w tym celu dla mnie przez kolezanke, ktora wyswiadcza mi przysluge i nie ma z tego zadnych zyskow, poniewaz nie posiadam polskiego dowodu. Jedyna osoba, ktora uzywa to konto jestem ja, w celu odbierania wplat oraz robienia przelewow na moje wlasne konto w USA. Wiem, ze gdybym otrzymywal wplaty w USA to nie musialbym zakladac dzialalnosci w Polsce ani placic zadnych podatkow, pytanie tylko czy ja lub kolezanka mozemy miec jakiekolwiek problemy z Urzedem Skarbowym przez to, ze otrzymuje wplaty na terenie Polski? Miesieczne wplaty na konto siegaja ok. 5,000-8,000zl, z czego moje zyski wynosza ok. 50%. Czy te pieniadze powinny byc opodatkowane? Czy ja lub kolezanka mozemy miec jakiekolwiek problemy z Urzedem Skarbowym przez to, ze otrzymuje wplaty na terenie Polski i czy pieniadze te powinny byc opodatkowane?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż na Allegro z USA

Stała sprzedaż towarów poprzez portal aukcyjny i uzyskiwanie z tego tytułu wpłat na rachunek bankowy może być uznane za prowadzenie działalności gospodarczej, a jako takie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności gospodarczej i podatkiem od towarów i usług (VAT). Zgodnie z doniesieniami prasowymi organy podatkowe kontrolują portale aukcyjne, aby ujawnić osoby, które prowadzą stałą sprzedaż bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Zatem zarówno sprzedawca, jak i osoba która w tym pomaga użyczając swojego rachunku bankowego do wpłat może być wezwana przez organy podatkowe celem złożenia wyjaśnień co do prowadzonej działalności.

Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika