Podatek od honorarium z Niemiec

Pytanie:

"Zawarłem umowę o honorarium z Niemcami (honorarvertrag). W Niemczech nie płacę podatku za uzyskane z niej dochody. W jaki sposób powinienem rozliczyć podatek w Polsce? Prowadzę działalność gospodarczą, czy mogę w jej ramach rozliczyć te dochody?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od honorarium z Niemiec

Z pytania nie wynika niestety, z jakiego tytułu osiągane jest honorarium (np. umowa zlecenia, zbycie praw autorskich). Z pytania nie wynika też wprost, czy usługi były wykonywane na terenie Polski, czy Niemiec, a jedynie można się domyślać, że usługi były wykonywane w Polsce. Gdyby przyjąć takie założenie, to ponieważ polski rezydent świadczył usługi na rzecz podmiotów zagranicznych (z Niemiec) i wykonywał je w Polsce, nie będą miały zastosowania postanowienia Umowy z 2003 r. między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku. Dochód taki będzie zatem opodatkowany wyłącznie w Polsce, na zasadach przewidzianych polską ustawą o podatku dochodowym, w zależności od tego, do którego źródła przychodów jest kwalifikowany. Jeżeli podatnik świadczył te usługi w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, to będą one opodatkowane jako dochody z tej właśnie działalności, na takich zasadach, jak inne dochody podatnika osiągane z działalności gospodarczej.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika