Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Podatek od nieruchomości spółki z o.o.

Pytanie: Aportem do spółki jest nieruchomość zabudowana budynkiem, który to budynek i działka, na której budynek ten jest posadowiony nie są jeszcze wykorzystywane na potrzeby działalności spółki ze względów technicznych (budynek do remontu generalnego). Poprzednio budynek i działka stanowiły własność jednego ze wspólników, który opłacał za nie jako osoba fizyczna niewielki podatek od nieruchomości pozostałych - tzn. grunty pozostałe 0,15 zł za 1 m2 oraz budynki pozostałe 3,37 zł za 1 m2 powierzchni, zgodnie z uchwałą właściwej rady gminy. Czy po zmianie właściciela spółka powinna opłacać takie same podatki od nieruchomości jak poprzednik będący osobą fizyczną w przypadku nie wykorzystywania tej nieruchomości w związku z działalnością gospodarczą również przez spółkę?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, najwyższe stawki podatku od nieruchomości w przypadku gruntów i budynków przewiduje się dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków (do 0,71 zł od 1 m.kw. powierzchni), oraz od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej (do 19,01 zł od 1 m.kw. powierzchni użytkowej).

Jak stanowi art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, przez grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej rozumie się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Nie ulega wątpliwości, iż spółka z o.o. jest przedsiębiorcą. Wprawdzie ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie definiuje przedsiębiorcy, niemniej jednak w świetle art. 4 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej spółka z .o.o. – jako osoba prawna wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą – jest przedsiębiorcą. Zatem co do zasady wszystkie nieruchomości będące w posiadaniu spółki z o.o. (z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, tj. pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych), w tym wniesione do niej aportem, będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości w najwyższej stawce. Jedynie jeśli spółka będzie w stanie udowodnić, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych, zapłaci niższy podatek od nieruchomości (jak od gruntów i budynków pozostałych). Przepisy nie wskazują, w jaki sposób należy wykazać wspomniane względy techniczne, jednakże w razie sporu rozstrzygająca powinna być dokumentacja budowlana (np. pozwolenie na rozbiórkę), ewentualnie ekspertyza techniczna.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Podatek od nieruchomości spółki z o.o.

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 8
  • 5
  • 6
  • 5
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .
  • Wanda

    ocena usługi:

    Dziękuję , opinia bardzo rzetelna . W pełni profesjonalna ! Będę polecać wszystkim potrzebującym . Wanda
  • Justyna

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

    Otrzymana opinia jest dokładna, jestem zadowolony. Polecam. Marek
  • BRGFCA

    ocena usługi:

    Dziękuję za wyczerpującą i profesjonalną opinię w mojej sprawie. Cena nie wysoka, a termin realizacji szybki. Ja zapewne skorzystam jeszcze nie raz z Państwa usług. Polecam je również innym. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Barbara.
  • Urszula

    ocena usługi:

  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • Grażyna

    ocena usługi:

    Bardzo rzetelna firma. Korzystam już trzeci raz i jestem bardzo zadowolona. Polecam. Grażyna
  • AGNIESZKA

    ocena usługi:


Porady prawne

  • Zakup nieruchomości

    Zakupiłem nieruchomość w 2007 r. Ile muszę zapłacić podatku od zakupionej nieruchomości?

  • Podatek od zbycia nieruchomości a jej aport

    Zamierzam wnieść do spółki z o.o. nieruchomość (zabudowaną budynkiem usługowym), którą kupiłem 3 lata temu. Będę miał w spółce 90% udziałów i będę prezesem (...)

  • Warunki formalne zasiedzenia

    Ja władam posesją od 1994 roku, wcześniej władała moja babcia od 1938 roku. Podczas mojego władania na nieruchomości powstały zaległości w podatku od nieruchomości, (...)

  • Przekazanie nieruchomości spółce cywilnej

    Jak wygląda procedura przekazania nieruchomości do Spółki Cywilnej przez jednego ze wspólników. Jakie są konsekwencje prawne. Czy należy ten fakt odnotować w księdze (...)

  • VAT od podatku od nieruchomości przy czynszu najmu

    Wynajmujemy lokal biurowy od spółdzielni mieszkaniowej od 2000 r., do każdej faktury jest nam doliczany podatek od nieruchomości, do którego jest nam naliczany podatek (...)

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane