Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Podatek od odsetek od pożyczki

Pytanie: Spółka Komandytowa udzieliła pożyczki Spółce Akcyjnej. Na koniec roku S.A. naliczyła odsetki od pożyczki (zgodnie z umową) i przekazała do S.K. Czy S.A. powinna potrącić podatek i sporządzić PIT-8A przekazując kwotę bez podatku, którą to kwotę S.K. wyłączy z opodatkowania? Czy powinna też przekazać całą kwotę, a S.K. zaliczy to do dochodów i zapłaci od tej kwoty podatek?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

U pożyczkodawcy zwrot pożyczki nie skutkuje uzyskaniem przez niego przychodu. Przychód ten powstanie natomiast, gdy pożyczkodawca otrzyma wynagrodzenie w postaci odsetek. Ponieważ spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, sposób obliczenia podatku od odsetek zależy od tego, czy wspólnikami są osoby fizyczne, czy też osoby prawne.

W przypadku gdy odsetki są wypłacane przez spółkę akcyjną spółce komandytowej, spółka akcyjna nie jest płatnikiem podatku dochodowego od odsetek wypłacanych spółce komandytowej (powinna przekazać całą kwotę odsetek spółce komandytowej). Sposób opodatkowania podatkiem dochodowym po stronie spółki komandytowej zależy od tego, czy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej.

Z art. 30a ust. 1 pkt 1) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że odsetki od pożyczek opodatkowane są 19 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym (jako przychód z kapitałów pieniężnych). Dochodów (przychodów) tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych określonych w art. 27 ustawy - czyli w rocznym zeznaniu PIT-37 (art. 30a ust. 7 ustawy). Zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy, w zeznaniu tym wykazuje się należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w 30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika (czyli również w przypadku, kiedy odsetki od pożyczki zostały ściągnięte w postępowaniu egzekucyjnym przez komornika). Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy ich udzielanie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Wówczas bowiem trzeba je traktować jako przychód z takiej działalności (opodatkowany według skali podatkowej lub podatkiem liniowym).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Podatek od odsetek od pożyczki

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 1
  • 6
  • 4
  • 8
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.
  • Artur

    ocena usługi:

    Szybko, profesjonalnie, polecam !
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Kolejny już raz skorzystałam z usług e-prawnik.pl i z całą pewnością niejednokrotnie jeszcze skorzystam. Jak zawsze rzeczowe i wyczerpujące potraktowanie tematu, w podsumowaniu cenne wskazówki i wnioski. Dziękuję i polecam.
  • natalia

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i sprawna ocena, bardzo mi pomogła. Dziękuję
  • okael

    ocena usługi:

    Logistycznie i merytorycznie - b. profesjonalnie Będę korzystał z opinii e-prawnik.pl Polecam innym potrzebującym rzetelnej porady prawnej Wiesław S.
  • Antoni

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z pracy biura i profesjonalności .W przyszłości będę też z niego korzystał. Antoni
  • Dorota

    ocena usługi:

    Bardzo szybki i sprawny kontakt.Opinia rzetelna i profesjonalna.Polecam.
  • koniczynka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra, rzetelna opinia prawna poparta przepisami prawnymi. Szczerze polecam ten portal. Bardzo dziękuję .

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane