Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Podatek od psów

Pytanie: Firma prowadząca działalność gospodarczą (produkcja, handel, usługi) posiada 3 psy bez rodowodu (metryki) o wyglądzie dobermana. Zostały one zakupione na firmę i na firmę są wszelkie rachunki: karma, obroże, kagańce, smycze itp. Czy zobowiązanie podatkowe od posiadania psów ciążące na osobach fizycznych posiadających psy dotyczy tej firmy? Art. 13 pkt 4 z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych - po dwa na każde gospodarstwo. Czy nieruchomość, której pilnują te 3 psy, a jest to nieruchomość położona w małym mieście, jest to obiekt firmy, której pilnują 24h, można uznać jako gospodarstwo? Przecież te psy nie są dla przyjemności. Ich utrzymanie też kosztuje. Firma i tak płaci niemało do kasy samorządu lokalnego z tytułu podatku od nieruchomości, od gruntu, od dzierżawy wieczystej, od dochodu. Kiedy i jak do tego doszło, że akurat te zwierzęta są objęte podatkiem od posiadania? A dlaczego nie np. koty, świnki morskie, papużki, konie, kozy, żółwie, krowy, świnie? Przecież w gospodarstwach rolnych występują różne zwierzęta, ale za psa powyżej 2 sztuk trzeba zapłacić podatek. A w mieście ludzie posiadają różne zwierzęta, ale psy tylko są opodatkowane. Jeżeli idzie o sprzątanie po nich, to nie ma to żadnego znaczenia, bo psy chodzą na łąki i na trawniki, nawożąc je i nikt i żaden sprzęt nie służy do sprzątania po psach. Urząd Gminy w Upomnieniu wystawił Koszty upomnienia w wysokosci 8,80 zł. Skąd się wzięły aż takie koszty? Pismo zostało doniesione przez gońca urzędu i na kopercie nie ma znaczka, a więc kosztów. Czy są jakieś określone przepisami wyliczanie kosztów upomnień? Czy jest to kwota dowolnie obierana przez urzędy? Koszt upomnienia w stosunku % do podatku jest bardzo wysoki. W jakich przypadkach można nie płacić podatków za psy? Czy należy je płacić tam, gdzie jest stały meldunek, czy tam, gdzie jest siedziba firmy, czy tam, gdzie się czasowo przebywa?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przepisami regulującymi podatek od posiadania psów są przepisy art. 13 i 14 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 z późn. zm.). Podatnikami tego podatku są osoby fizyczne posiadające psy. Niestety, wśród wyłączeń od podatku nie ma przepisu, który pozwalałby Państwu na zgodne z prawem niepłacenie podatku (w szczególności takim przepisem nie jest przepos dotyczący psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych).

Należy uznać, że z punktu widzenia obowiązku regulowania podatku od psób nie ma znaczenia czy psy są nabyte przez firmę (przez osobę bądź osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) czy przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jednocześnie zauważyć należy, iż nie jest możliwe wyjaśnienie przyczyn nałożenia podatku akurat na psy (a nie na inne zwierzęta). Jest to suwerenna decyzja polskiego ustawodawcy, którą oczywiście mają Państwo prawo oceniać negatywnie. Podatek od psów funkcjonuje od początku lat 50 zeszłego wieku.

Odnośnie kwestii podatkowych warto zauważyć, że uiszczany przez Państwa podatek od posiadania psów (a także wszelkie inne wydatki związane z utrzymaniem psów) mogą być przez Państwa zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Podatek od psów

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Sławomir

  ocena usługi:

 • zdzicho

  ocena usługi:

  Powiedziałbym, że opinia prawna jest zbyt doskonała, aż na tyle nie liczyłem, podana w przystępnej, zrozumiałej formie. Jestem pozytywnie zaskoczony.
 • Stanisław W.

  ocena usługi:

  Stanisław W. Opinia zrozumiała na miarę prostego obywatela RP. A efekt końcowy zależny od Sądu. Jak dotychczas dziękuję za opinię, i polecam się na przyszłość. Polecam innym.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Jestem wdzięczna za szybką i fachową pomoc.
 • Dorota G.

  ocena usługi:

  Po raz kolejny skorzystałam z usług. Jestem bardzo zadowolona. Otrzymałam zwięzłą i wyczerpującą odpowiedź - bez zbędnych wątków pobocznych. Dziękuję bardzo.
 • Tomasz

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana rzetelnie, szybko i bardzo fachowo. Jestem bardzo zadowolony z odpowiedzi. Gorąco polecam zespół prawników e-prawnik.pl
 • Mira

  ocena usługi:

  Opinię prawną oraz usługę, we wszystkich jej aspektach, oceniam na 5. Bardzo dziękuję i szczerze polecam
 • Aga

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca odpowiedź przedstawiające wszystkie alternatywy rozwiązania. Plusem jest, że można wszystko na spokojnie pisać w domu. Polecam
 • Marcin

  ocena usługi:

 • Zofia

  ocena usługi:

  Profesjonalna fachowa zrozumiała porada ,POLECAM
 • Anna

  ocena usługi:

  Opinia wyczerpująca. Dziękuję.
 • Robert

  ocena usługi:

  Opinia przygotowana solidnie
 • Jolanta

  ocena usługi:

  Bardzo polecam
 • Krzysiek

  ocena usługi:

  wszystko ok.
 • Witold

  ocena usługi:

  Polecam. Szybko , fachowo , zrozumiale.
 • B.Nowacka

  ocena usługi:

  Dziękuję za dokładne przeanalizowanie mojej trudnej sprawy. Pewien niewielki niedosyt informacji wynika oczywiście z wieloaspektowości mojego problemu i wymagałby być może dopracowania odpowiedzi w szczegółach. Jednakże jestem zadowolona z odpowiedzi i jeszcze raz bardzo dziękuję. B.Nowacka
 • Katarzyna

  ocena usługi:

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane