Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Podatek od psów

Pytanie: Firma prowadząca działalność gospodarczą (produkcja, handel, usługi) posiada 3 psy bez rodowodu (metryki) o wyglądzie dobermana. Zostały one zakupione na firmę i na firmę są wszelkie rachunki: karma, obroże, kagańce, smycze itp. Czy zobowiązanie podatkowe od posiadania psów ciążące na osobach fizycznych posiadających psy dotyczy tej firmy? Art. 13 pkt 4 z tytułu posiadania psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych - po dwa na każde gospodarstwo. Czy nieruchomość, której pilnują te 3 psy, a jest to nieruchomość położona w małym mieście, jest to obiekt firmy, której pilnują 24h, można uznać jako gospodarstwo? Przecież te psy nie są dla przyjemności. Ich utrzymanie też kosztuje. Firma i tak płaci niemało do kasy samorządu lokalnego z tytułu podatku od nieruchomości, od gruntu, od dzierżawy wieczystej, od dochodu. Kiedy i jak do tego doszło, że akurat te zwierzęta są objęte podatkiem od posiadania? A dlaczego nie np. koty, świnki morskie, papużki, konie, kozy, żółwie, krowy, świnie? Przecież w gospodarstwach rolnych występują różne zwierzęta, ale za psa powyżej 2 sztuk trzeba zapłacić podatek. A w mieście ludzie posiadają różne zwierzęta, ale psy tylko są opodatkowane. Jeżeli idzie o sprzątanie po nich, to nie ma to żadnego znaczenia, bo psy chodzą na łąki i na trawniki, nawożąc je i nikt i żaden sprzęt nie służy do sprzątania po psach. Urząd Gminy w Upomnieniu wystawił Koszty upomnienia w wysokosci 8,80 zł. Skąd się wzięły aż takie koszty? Pismo zostało doniesione przez gońca urzędu i na kopercie nie ma znaczka, a więc kosztów. Czy są jakieś określone przepisami wyliczanie kosztów upomnień? Czy jest to kwota dowolnie obierana przez urzędy? Koszt upomnienia w stosunku % do podatku jest bardzo wysoki. W jakich przypadkach można nie płacić podatków za psy? Czy należy je płacić tam, gdzie jest stały meldunek, czy tam, gdzie jest siedziba firmy, czy tam, gdzie się czasowo przebywa?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przepisami regulującymi podatek od posiadania psów są przepisy art. 13 i 14 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 z późn. zm.). Podatnikami tego podatku są osoby fizyczne posiadające psy. Niestety, wśród wyłączeń od podatku nie ma przepisu, który pozwalałby Państwu na zgodne z prawem niepłacenie podatku (w szczególności takim przepisem nie jest przepos dotyczący psów utrzymywanych w celu pilnowania gospodarstw rolnych).

Należy uznać, że z punktu widzenia obowiązku regulowania podatku od psób nie ma znaczenia czy psy są nabyte przez firmę (przez osobę bądź osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) czy przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jednocześnie zauważyć należy, iż nie jest możliwe wyjaśnienie przyczyn nałożenia podatku akurat na psy (a nie na inne zwierzęta). Jest to suwerenna decyzja polskiego ustawodawcy, którą oczywiście mają Państwo prawo oceniać negatywnie. Podatek od psów funkcjonuje od początku lat 50 zeszłego wieku.

Odnośnie kwestii podatkowych warto zauważyć, że uiszczany przez Państwa podatek od posiadania psów (a także wszelkie inne wydatki związane z utrzymaniem psów) mogą być przez Państwa zaliczane do kosztów uzyskania przychodów na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Podatek od psów

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane