Niezapłacony podatek od nieruchomości

Pytanie:

"Poprzedni właściciel nieruchomości nie zapłacił podatku od nieruchomości za okres, w którym był jej właścicielem. Czy niezapłacony podatek od nieruchomości będzie musiał pokryć nowy właściciel?"

Odpowiedź prawnika: Niezapłacony podatek od nieruchomości

Nabywca nieruchomości może odpowiadać za niezapłacony podatek od nieruchomości sprzedawcy, jednak tylko o tyle o ile nieruchomość była składnikiem majątku w działalności gospodarczej sprzedającego. Odpowiedzialność taka opierałaby się na treści art. 112 Ordynacji podatkowej przy czym nabywca nie odpowiadałby za zaległości podatkowe, które nie zostały wykazane w zaświadczeniu, o którym mowa w art. 306g (o ile nabywca uzyskał w ogóle takie zaświadczenie).

Należy zauważyć, iż art. 112 Ordynacji podatkowej w treści obowiązującej od 1 stycznia 2009 r. nie przewiduje już odpowiedzialności nabywcy składnika majątku, jednak w świetle przepisów przejściowych przyjmuje się, iż taka odpowiedzialność wciąż istnieje odnośnie zaległości za okres sprzed 1 stycznia 2009 r.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • sic 2012-06-16 18:19:44

    Podatki od nieruchomosci w Gminach to nieporozumienie.Dawny wlasciciel nieruchomosciplacil podatek w wysokosci 40 zl rocznie bo ma 3ha ziemi i jest w KRUS , a ja place 600 zl rocznie/15 razy wiecej/ chociaz jestem emerytem o przecietnej emeryturze.Tak mnie jak i dawnego wlasciciela obowiazuje klauzula:"w nieruchomosci nie mozna prowadzic dzialalnosci zwiazanej z produkcja rolna".Posiadanie ziemi wystarcza, by placic 15 razy mniej.To rozboj i bandyctwo.

  • P-VIP 2012-01-21 17:49:52

    Nie pierwsze to skandaliczne "osiągnięcie" prawodawcy. A co powiecie na temat oczywistej asymetrii podmiotów gospodarczych w oczach fiskusa: nabywca towaru, usługi ma prawo do odliczenia ich kosztu od zobowiązań podatkowych, chociaż ze względu na termin płatności, ale zwłaszcza z powodu jego przekroczenia (powszechna praktyka!) nie poniósł najmniejszego wydatku, podczas gdy sprzedawca (dostawca) ma obowiązek podatkowy z chwilą wystawienia faktury, choćby należność widział tylko w marzeniach. To jest dopiero "osiągnięcie", które w dodatku jest poważną przyczyną zatorów płatniczych, a co najmniej kłopotów. Ustawodawca zdaje się nie dostrzegać problemu, bo należności podatkowe i tak otrzyma. W tej sprawie dwukrotnie na przestrzeni ostatnich lat zwracałem się pisemnie do Sejmowej Komisji Gospodarczej, ale w pierwszym przypadku zero reakcji, zaś na ponowną (po kilku latach) inicjatywę, odpowiedziano mi grzecznie, że .... sprawa wymaga inicjatywy ustawodawczej....?!! Coś takiego! Nawet by mi to do głowy nie przyszło, ale dzięki tej odpowiedzi już wiem..... Nie wiem tylko, czy inicjatywę ustawodawczą podjęto, bo od tamtej pory minęły co najmniej 2 lata, a tu projektu zmiany ustawy podatkowej ?ani widu, ani...? No cóż: może dożyję normalniejszych czasów.

  • @ 2012-01-21 14:00:59

    Czyli urzędnicy mogą powiesić żyda za winy kowala.Kto pozwala na takie prawne buble aby urzędnik mógł przegapiać należności podatkowe poprzedniego właściciela a potem mieć prawo obciążania następcy prawnego.To chore bezprawie sprzyjające nieróbstwu i beztrosce urzędasów podatkowych w gminach.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika