Pożyczka od teściowej

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem VAT. Chcę pożyczyć trochę pieniędzy od rodziny na rozwinięcie przedsiębiorstwa. Od swojej teściowej mogę pożyczyć 10 tys. złotych. Czy jest jakaś różnica, czy pieniądze te pożyczy od swojej mamy moja żona - a potem "przekaże" je mi, czy ja pożyczę je bezpośrednio od teściowej? Jakie rozwiązanie jest korzystniejsze z punktu widzenia obciążeń fiskalnych? Czy w urzędzie skarbowym wraz z formularzem PCC i dowodem otrzymania pieniędzy na rachunek bankowy trzeba złożyć także umowę pożyczki?"

Odpowiedź prawnika: Pożyczka od teściowej

Zgodnie z art. 9 pkt 10 lit. c) ustawy o czynności cywilnoprawnych, zwolnione z podatku są pożyczki udzielane na podstawie umowy zawartej między osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu - na zasadach określonych w przepisach o podatku od spadków i darowizn.

Teściowie zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zaliczają się do I grupy podatkowej, natomiast kwota, o której mowa w powyższym przepisie to 9.637 zł. Zatem, o ile teściowa udzieli zięciowi pożyczki do kwoty 9.637 zł, nie wystąpi podatek od czynności cywilnoprawnych. Dodatkowo nie trzeba składać deklaracji PCC i ewentualnie umowy pożyczki w urzędzie skarbowym.

W przypadku większych pożyczek rzeczywiście można by rozważyć sytuację, aby teściowa udzieliła pożyczki córce (a nie zięciowi), a córka – swojemu mężowi. Takie pożyczki mogłyby korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 9 pkt 10 lit. b ustawy, a to zwolnienie nie obejmuje pożyczki udzielonej zięciowi przez teściową. Jednak taka umowa mogaby zostać zakwestionowana przez urząd skarbowy jako fikcyjna i mająca na celu jedynie obejście przepisów podatkowych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika