Protokół nieściągalności wierzytelności

Pytanie:

"Nieściągalność wierzytelności może być udokumentowana protokołem, który sporządza podatnik. Mam na myśli przypadek, gdy koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem są równe bądź wyższe od wierzytelności. Klient zlikwidował swoją działalność w 2004 roku - nie informując nas o tym, pozostała mu do zapłaty faktura na kwotę brutto 91,50 zł, nie ma już z nim kontaktu, a dany adresat - jak informuje poczta - nie istnieje. Czy zatem mogę sporządzić protokół nieściągalności wierzytelności i wprowadzić go w koszty?"

Odpowiedź prawnika: Protokół nieściągalności wierzytelności

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, z wyjątkiem takich wierzytelności nieściągalnych, które uprzednio na podstawie art. 14 zostały zarachowane jako przychody należne i których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Jak stanowi art. 23 ust. 2 pkt 3) ustawy, za wierzytelności, o których mowa w ust. 1 pkt 20, uważa się te wierzytelności, których nieściągalność została udokumentowana protokołem sporządzonym przez podatnika, stwierdzającym, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty.

Jeśli zatem są spełnione powyższe warunki, podatnik może sporządzić protokół stwierdzający, że przewidywane koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności byłyby równe albo wyższe od jej kwoty i na tej podstawie zaliczyć wierzytelność do kosztów podatkowych. Do kosztów procesowych i egzekucyjnych zalicza się w szczególności koszty prawnika, opłata skarbowa od pełnomocnictwa, wpis sądowy, zaliczka na koszty komornika itp.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika