Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Prowadzenie ksiąg rachunkowych

Pytanie: Spółka dominująca posiada udziały w innych dwóch spółkach (w każdym przypadku 100% udziałów). Spółka jest też w trakcie rejestracji nowej spółki, w której również będzie posiadać 100% udziałów. Spółka dominująca chciałaby, aby dział księgowości spółki dominującej prowadził też usługi księgowe dla nowotworzonej spółki oraz dla już istniejących spółek i kosztami tych usług obciążał spółki zależne. Czy jest możliwe prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz rozliczeń podatkowych przez dział księgowości spółki dominującej na rzecz spółek zależnych, w związku z czym w spółkach zależnych nie będzie działów księgowości?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Przepisy nie wymagają, aby każdy podatnik posiadał własny dział księgowości. Podatnik może oczywiście zlecić prowadzenie własnej księgowości podmiotowi zewnętrznemu, w tym również innej spółce. Często jest spotykane, że - ze względów organizacyjnych i/lub oszczędnościowych - dział księgowości spółki dominującej prowadzi również księgowość spółek zależnych. Drugim często spotykanym modelem jest sytuacja, w której wybrany pracownik działu księgowości spółki dominującej (uprawniony do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych) podpisuje odrębną umowę (o pracę, zlecenia) ze spółką zależną i na tej podstawie prowadzi jej księgowość, bez nawiązywania formalnych stosunków pomiędzy spółką dominującą i spółka zależną. Należy bowiem mieć na uwadze, że jeśli to spółka dominująca prowadzi księgowość spółki zależnej, spółka zależna powinna płacić spółce dominującej stosowane wynagrodzenie, a spółka dominująca powinna odpowiednio fakturować otrzymane wynagrodzenie.

Prowadzeniu księgowości przez spółkę dominującą na rzecz spółki zależnej nie stoją również na przeszkodzie przepisy o usługowym prowadzeniu ksiąg podatkowych. Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 18 lipca 2002 r. w sprawie uprawnień do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych mogą wykonywać osoby prawne, jeżeli powierzają wykonywanie czynności związanych z tą działalnością pracownikom uprawnionym do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Prowadzenie ksiąg rachunkowych

 • Damian 2011-10-22 19:10:32

  Re: Prowadzenie ksiąg rachunkowych

  Witam, jestem tu nowy. Chciałem się dowiedzieć czy mieliście już jakieś doświadczenia z programem księgowym intuica? jest do pobrania za darmo do połowy listopada


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dariusz

  ocena usługi:

 • Danuta

  ocena usługi:

  Polecam!
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Szybko, fachowo i za rozsądną cenę. Polecam
 • zofia-ewa

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo.Jestem zadowolona z usługi. Odpowiedź bardzo wyczerpująca. Na pewno będę korzystać często/jeżeli zajdzie taka potrzeba.
 • Sylwka

  ocena usługi:

  Profesjonalna, zrozumiała opinia
 • Magdalena

  ocena usługi:

  Godne polecenia.
 • Dorota

  ocena usługi:

 • HONKI

  ocena usługi:

  Usługa znakomita.
 • Arkadiusz

  ocena usługi:

  Jak zawsze PROFESJONALNIE !
 • Mariusz

  ocena usługi:

 • Robert

  ocena usługi:

 • Mariusz Wierzchowski

  ocena usługi:

  Moje pierwsza porada i jestem pod wrażeniem !!! Uzyskałem mega wyczerpującą informację za rozsądne pieniądze. Od tej pory będę stałym klientem e-prawnik.pl
 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Katarzyna

  ocena usługi:

 • Kazimiera

  ocena usługi:

  bardzo dziękuję za wyczerpującą opartą na konkretnych przepisach opinię, porada prawna mnie zadowala, zdecydowanie polecam . 31.01.2018r
 • Adam Skorupski

  ocena usługi:

  Bardzo konkretna, rzeczowa opinia z przywołaniem dokładnych podstaw prawnych dla poleconych przez prawnika działań. Zdecydowanie polecam. Konkret bez naciągania na koszty.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane