Przekształcenie samochodu z ciężarowego na osobowy

Pytanie:

"W marcu 2004 r. nabyłem samochód Ford C-Max w wersji ciężarowej do celów prowadzonej działalności gospodarczej i zgodnie z przepisami odliczyłem sobie podatek VAT od ceny zakupu w pełnej wysokości. Samochód ten podlega amortyzacji w okresie 5 lat. Obecnie w związku ze zmianą przepisów samochód ten nie spełnia kryteriów samochodu ciężarowego i dlatego nie mogę odliczać podatku VAT od zakupionego paliwa. Mając na uwadze powyższe, czy mogę bez żadnych konsekwencji podatkowych przekształcić ten samochód na wersję osobową, pokrywając jedynie koszty przeglądu technicznego i nowej dokumentacji rejestracyjnej?"

Odpowiedź prawnika: Przekształcenie samochodu z ciężarowego na osobowy

Jeśli przekształcenie samochodu na osobowy jest dopuszczalne przez przepisy o ruchu drogowym, można takiego przekształcenia dokonać. Ponieważ prawo do odliczenia podatku VAT od paliw silnikowych nie przysługuje obecnie, nie będzie ono również przysługiwało po takim przekształceniu. Konsekwencje podatkowe mogą natomiast spotkać podatnika na gruncie podatku dochodowego. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, że definicja samochodu osobowego została przez ustawodawcę sformułowana w przepisach dotyczących podatku dochodowego (PIT, CIT) odmiennie od przepisów o podatku VAT. Zgodnie z przepisami obu ustaw o podatku dochodowym, przez samochód osobowy rozumie się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg (art. 23 ust. 3a ustawy o PIT oraz art. 16 ust. 3a ustawy o CIT). Jeśli po przeróbkach samochód będzie spełniał powyższą definicję, należy uznać, iż będziemy mieli do czynienia z samochodem osobowym. W tym przypadku podatnik musi pamiętać o nastepujących ograniczeniach (które nie dotyczą samochodów ciężarowych):

1) nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych z tytułu zużycia samochodu osobowego, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20.000 EURO przeliczonej na złote według kursu średniego EURO ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania. Jeśli na dzień przekształcenia limit ten nie został przekroczony, do kosztów zostaną zaliczone jedynie odpisy amortyzacyjne do chwili jego osiągnięcia. Jeśli natomiast limit 20.000 EURO jest już przekroczony na dzień przeróbki, odpisy amortyzacyjne dokonane po dacie przeróbki nie będą stanowić kosztów podatkowych; nie wystąpi jednak konieczność korekty wcześniejszych odpisów, gdyż były one dokonywane prawidłowo;

2) nie uważa się również za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 EURO, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika