Rozdzielność majątkowa a podatek od darowizn

Pytanie:

"Posiadam z żoną rozdzielność majątkową. Czy w takim przypadku żona jest traktowana jako osoba mi bliska, za które uważa się osoby z I i II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku i darowizn?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa a podatek od darowizn

Wysokość opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, a także niektóre zwolnienia zależą od przynależności do konkretnej grupy podatkowej. Zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn, do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:  

  1. do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;  
  2. do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;  
  3. do grupy III - innych nabywców.

Ponadto, małżonek jest osobą, która po spełnieniu określonych w ustawie warunków korzysta z całkowitego zwolnienia z obowiązku zapłaty podatku od spadków i darowizn dokonanych na jej rzecz przez drugiego małżonka. Kwestie te szerzej porusza artykuł: Zmiany w podatku od spadków i darowizn na 2007 rok oraz zwolnienia dla bliskich

Ustawa posługuje się w omawianych przypadkach pojęciem małżonka, nie czyniąc rozróżnienia pomiędzy małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej a małżonkami mającymi rozdzielność majątkową. Liczy sie jedynie fakt pozostawania w związku małżeńskim. W związku z powyższym osoba pozostająca w związku małżeńskim, w którym ustrojem majątkowym jest rozdzielność majątkowa jest traktowana jako małżonek i w związku z tym faktem jest zaliczana do odpowiedniej grupy podatkowej, czy też skorzysta z całkowitego zwolnienia przewidzianego dla osób bliskich.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika