Rozliczanie rachunków telefonicznych a koszt firmy

Pytanie:

"Prowadzę działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu. Jak mam rozliczać fakturę za telefon wystawioną na firmę? Czy mogę ją całą wrzucić w koszty?"

Odpowiedź prawnika: Rozliczanie rachunków telefonicznych a koszt firmy

Tak, ale pod warunkiem, że telefon jest wykorzystywany wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej. Tylko bowiem wówczas wszystkie ponoszone na telefon wydatki ponoszone są w celu osiągnięcia przychodów. Sam fakt posiadania telefonu „na firmę” nie uprawnia do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wszystkich wydatków (aczkolwiek podatnicy najczęściej tak właśnie czynią). Uprawnia jednak do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu stałej opłaty, a więc abonamentu. Potwierdził do Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z dnia 25 maja 2004 r. (Nr PD-G/415-107/04) wskazując, że „z Pana zapytania wynika, że telefon stacjonarny zarejestrowany jest na podmiot gospodarczy i wykorzystywany w trakcie prowadzenia działalności. Tym samym abonament telefoniczny, będący stałą opłatą za możliwość korzystania z telefonu i obciążający dysponenta numeru, stanowi w całości koszt uzyskania przychodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej”.

Jeśli chodzi o koszty połączeń, to do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z przepisami mogą być zaliczone tylko te wydatki, które dotyczą połączeń służbowych. Sposób ustalenia wysokości takich wydatków wskazał swego czasu Urząd Skarbowego w Dzierżoniowie w piśmie z dnia 14 lipca 2003 r. (Nr PDI/415/9/2003). W piśmie tym czytamy, że „w celu określenia jaka część rozmów przeprowadzonych z prywatnego aparatu dotyczy działalności gospodarczej można wykorzystać informacje wynikające z wydruków komputerowych (tzw. bilingów telefonicznych) zawierających dane dotyczące przeprowadzonych rozmów, tj. numer abonenta, z którym rozmowa była przeprowadzona, czas jej trwania oraz koszt połączenia. W takim przypadku, na podstawie faktury dotyczącej należności za przeprowadzone rozmowy telefoniczne oraz wydruku danych ich dotyczących, podatnik sporządza dowód wewnętrzny, w którym określa jaka część opłat dotyczy rozmów związanych z działalnością gospodarczą”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Maciej 2011-11-16 22:30:14

    a co w przypadku, kiedy z ilingów wynika, że część rozmów była z tzw. puli rozmów bezpłatnych, a część płatnych?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika