Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy w PIT

Pytanie: Od niedawna prowadzę własną firmę i mam kilka pytań. Forma prawna: jednoosobowa działalność gospodarcza osoby fizycznej. Jestem płatnikiem VAT. 1. W jaki sposób i czy w ogóle należy uwzględnić w PKPiR i rozliczeniu rocznym dotację z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej i zgodnie z umową pieniądze te zostały wykorzystane na zakup sprzętu komputerowego. Dodam, że dotacja ta jest bezzwrotna pod warunkiem wykorzystania jej na konkretny cel i prowadzenia działalności przez 12 miesięcy. 2. Nawiązując do poprzedniego punktu czy faktury za sprzęt komputerowy sfinansowany tą dotacją mogę uwzględnić w Kosztach Uzyskania Przychodu? Jeżeli nie mogę uwzględnić faktury w KUP to czy muszę ten sprzęt wprowadzić do ewidencji środków trwałych? 3. W jaki sposób rozliczam fakturę za telefon firmowy - wrzucam całą wartość netto lub brutto faktury w koszty czy też wartość po odliczeniu abonamentu? 4. W jaki sposób prowadząc działalność usługową w Internecie mogę rozliczać sprzedaż e-booków indywidualnemu klientowi? Czy muszę dodatkowo prowadzić jakiś rejestr sprzedaży? 5. Czy istnieje jakiś limit w przypadku sprzadaży towaru i usług osobom indywidualnym nie będącym płatnikami VAT?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

AD. 1 Dotacja powyższa (a ściślej środki przyznane na podjęcie działalności gospodarczej) stanowią podlegający opodatkowaniu przychód (wykazywany w kolumnie 8 - pozostałe przychody), chyba że nabyty sprzęt komputerowy stanowi Państwa środek trwały. W takim przypadku otrzymana kwota powiększa wartość początkową sprzętu komputerowego jako środka trwałego (nie jest wykazywana w PKPiR), lecz odpisy amortyzacyjne w części sfinansowanej otrzymanymi środkami nie stanowią kosztów uzyskania przychodu (por. art. 14 ust. 2 pkt 2 oraz art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Ad. 2 Jeśli sprzęt komputerowy jest zaliczany do środków trwałych, jak już zostało powyżej wskazane, w części w jakiej jego zakup sfinansowany został z otrzymanych z Urzędu Pracy środków odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu. Jeśli zaś sprzęt komputerowy nie jest zaliczany do środków trwałych (ze względu na wartość początkową nieprzekraczającą 3.500 zł), wydatki na jego nabycie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu (przy czym przypomnieć należy, iż w takim przypadku otrzymane środki stanowią podlegający opodatkowaniu przychód).

Ad. 3 O tym czy do kosztów zalicza Pan wartość netto czy brutto decyduje fakt czy przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku VAT. Jeśli tak - do kosztów zalicza się kwotę netto, jeśli nie - kwotę brutto. W przypadku telefonu „na firmę” do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć całą wartość wskazaną na fakturze, a więc także abonament (przy czym należy zwrócić uwagę na ryzyko zakwestionowania prawa do zaliczenia takiej faktury do kosztów w przypadku, gdy telefon „firmowy” znajduje się w prywatnym mieszkaniu, w którym nie została wydzielona część na prowadzenie działalności gospodarczej).

Ad. 4 Sprzedaż e-booków stanowi świadczenie usług polegających na sprzedaży szczególnego rodzaju licencji. Wydaje się, że świadczone przez Pana usługi korzystają ze zwolnienia od podatku VAT usługi związane z kulturą. Z treści pytania wynika, że jest Pan płatnikiem VAT (czy raczej prawidłowo - podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny). Oznacza to, że jest Pan obowiązany do prowadzenia ewidencji VAT, a więc świadczone usługi powinien Pan wykazywać w prowadzonej przez siebie ewidencji (rejestrze sprzedaży).

Ad. 5 Limitu sprzedaży jako takiego nie ma, istnieje natomiast limit zwolnienia od obowiązku prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących (zwolnienie przysługuje do momentu osiągnięcia obrotu podlegającego obowiązkowi ewidencji w wysokości 20.000 zł). Jeśli jednak płatności na Pana rzecz dokonywane będą wyłącznie za pośrednictwem poczty lub rachunku bankowego (ale już nie czekiem, bankową kartą płatniczą lub kredytową) przekroczenie tego limitu nie ma znaczenia - sprzedaż usług podlega w takim przypadku zwolnieniu z ewidencji na podstawie § 2 pkt 3 w zw. z poz. 42 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 273, poz. 2706).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy w PIT

  • Kasia 2011-04-21 11:13:03

    Re: Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy w PIT

    A czy istnieje możliwość niezaliczania takiej dotacji do przychodów, a poniesionych wydatków w ramach dotacji w koszty uzysk. przych.? Przeciez Przychód=Koszt.

  • KAN 2010-06-27 10:25:50

    Re: Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy w PIT

    Witam Od otrzymania dotacji do uruchomienia działalności może upłynąć nawet dwa miesiące. CZy wydane na sprzęt pieniądze z dotacji przed uruchomieniem działalności można wrzucić w koszty firmy?

  • Marcin 2010-03-06 08:49:50

    Re: Rozliczenie dotacji z Urzędu Pracy

    W jaki sposób rozlicza sie dotacje z Urzędu Pracy otrzymaną na otworzenie działalnosci gospodarczej ?


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 1
  • 8
  • 0
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane