Ryczałt dla członka zarządu spółki z o.o.

Pytanie:

"Jestem członkiem zarządu spółki z o.o. na podstawie powołania. Zauważyłem, że przy obliczaniu podatku dochodowego spółka obniża podstawę opodatkowania o zryczałtowane koszty uzyskania przychodu, w wysokości takiej jak określa ustawa o podatku od osób fizycznych. Nie wiem czy jest to prawidłowe postępowanie. Czy przy obliczaniu podatku od ryczałtu za udział w posiedzeniach zarządu spółki z o.o. dla członka zarządu powołanego do zarządu, należy pomniejszać kwotę brutto ryczałtu o koszty uzyskania przychodu?"

Odpowiedź prawnika: Ryczałt dla członka zarządu spółki z o.o.

Zgodnie z art. 13 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Powyższy przepis obejmuje zatem także wynagrodzenia członka zarządu spółki z o.o. sprawującego swą funkcję na podstawie powołania.

Odnośnie kosztów uzyskania przychodów - jak stanowi art. 22 ust. 9 pkt 5 wskazanej wyżej ustawy koszty uzyskania niektórych przychodów określa się z tytułów określonych m.in. w art. 13 pkt 7 (a więc powyższych) w wysokości określonej w ust. 2 pkt 1, a jeżeli podatnik tego samego rodzaju przychody uzyskuje od więcej niż jednego podmiotu albo od tego samego podmiotu, ale z tytułu kilku stosunków prawnych, w wysokości określonej w ust. 2 pkt 2.

Koszty określone w ust. 2 pkt 1 i pkt 2 są to ryczałtowe koszty pracownicze, a więc koszty przy przychodach powołanego członka zarządu wynoszą tyle co koszty pracownicze i pomniejszają one przychód członka zarządu.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika