Samochód - faktury na 2 współwłaścicieli

Pytanie:

"Prowadzimy z żoną odrębne firmy. Kupiliśmy we współwłasności samochód ciężarowy. Na fakturze VAT jesteśmy oboje jako nabywcy. Będziemy ten samochód używać zarówno do jednej, jak i do drugiej działalności gospodarczej. Z tego, co się dowiedzieliśmy, samochód możemy ująć w środkach trwałych każdej z firm po 50% wartości i odliczyć po 50% VAT. Jak rozliczać zakup paliwa i części samochodowych? Kupując część samochodową, sprzedawca nie wystawi nam 2 faktur po 50% części samochodowej. Jak brać faktury i jak prawidłowo rozliczać te zakupy w jednej i drugiej firmie?"

Odpowiedź prawnika: Samochód - faktury na 2 współwłaścicieli

Niestety ani przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) nie wskazują, w jaki sposób małżonkowie - współwłaściciele środka trwałego, prowadzący oddzielne działalności gospodarcze - powinni dzielić się kosztami związanymi z użytkowaniem środka trwałego. Przepis art. 22g ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi jedynie, iż w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku; zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.

Fakt, iż środek trwały jest wprowadzony do dwóch ewidencji środków trwałych nie oznacza, iż jest on w równym stopniu wykorzystywany w obu działalnościach. Stąd koszty paliwa powinny być rozliczane przez każdego z małżonków w takim stopniu, w jakim faktycznie korzysta ze środka trwałego, a nie po połowie. Podobnie powinno być z kosztami części. Współwłaściciele mogą się umówić, które koszty ponosi który z małżonków (biorąc pod uwagę fakt rzeczywistego wykorzystywania środka trwałego w działalności) i ten ujmie je dla celów podatkowych.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika