Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Samochód w spółce z o.o.

Pytanie: Zakupiliśmy w salonie samochodowym dwa używane samochody FIAT PALIO WEEKEND VAN - rok produkcji 2001. Wraz z fakturą sprzedaży otrzymaliśmy Karty Pojazdu wystawione w dacie pierwszej sprzedaży - z wpisem w rubryce RODZAJ I PRZEZNACZENIE POJAZDU: SAMOCHÓD CIĘŻAROWY. Są to samochody fabrycznie skonstruowane jako 4-miejscowe z kratą. Pojazdy te zarejestrowaliśmy w miejscowym Wydziale Komunikacji. W dowodach rejestracyjnych też widnieje wpis : SAMOCHÓD CIĘŻAROWY. W rozmowie z Urzędem Skarbowym powstała wątpliwość: Urząd Skarbowy twierdzi, że są to samochody osobowe z konsekwencjami w zakresie rozliczenia VAT od ich zakupu oraz od paliwa. My twierdzimy, że zakupiliśmy i eksploatujemy samochody ciężarowe, a więc z pełnym odliczeniem VAT od ich zakupu i z odliczaniem VAT od zakupionego paliwa. Czy nasza spółka ma obowiązek dodatkowego ustalania, czy zakupione samochody ciężarowe są rzeczywiście ciężarowe? Czy powinniśmy rozliczyć VAT od zakupionych i eksploatowanych samochodów ciężarowych, czy też (na podstawie czego?) rozliczać ten VAT jak od samochodów osobowych?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Możliwość odliczenia VAT - zarówno pełnego, jaki i częściowego - dotyczy jedynie pojazdu wykorzystywanego do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy zakupie samochodów prawo do pełnego odliczenia naliczonego podatku VAT będzie miał przedsiębiorca kupujący samochód o dopuszczalnej ładowności powyżej 3,5 t. W tym przypadku nie trzeba żadnych dodatkowych zaświadczeń.

W przypadku samochodów o ładowności mniejszej niż 3,5 t można odliczyć całość naliczonego podatku jedynie przy zakupie następujących pojazdów:

 1. mających jeden rząd siedzeń oddzielony od części przeznaczonej do przewożenia ładunku ścianą lub trwałą przegrodą - klasyfikowanych na podstawie prawa o ruchu drogowym do podrodzaju wielozadaniowy, van;
 2. mających więcej niż jeden rząd siedzeń, oddzielonych od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi przekracza 50 proc. długości pojazdu; (czyli w przypadku gdy część przeznaczona do przewozu ładunku przekracza połowę długości pojazdu);
 3. mających otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;
 4. mających kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
 5. będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy o VAT;
 6. konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą.

Spełnienie wymagań wyliczonych w ww. pierwszych czterech punktach stwierdzane jest przez okręgową stację kontroli pojazdów w drodze zaświadczenia. Kopię tego zaświadczenia należy przesłać naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 14 dni od otrzymania. Zatem, aby pełne odliczenie przy nabyciu było prawidłowe w przypadku tych pojazdów, trzeba dysponować takim zaświadczeniem. 

W przypadku pozostałych samochodów o ładowności mniejszej niż 3,5 t przy ich zakupie można odliczyć jedynie część naliczonego podatku VAT (60 %).

Odliczenia podatku VAT nie stosuje się do nabywanych przez podatnikapaliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3 - a więc samochodów, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony.Minister Finansów stanął na stanowisku pozwalającym na odliczenie podatku w przypadku samochodów, których masa całkowita jest mniejsza niż 3,5 tony, ale w stosunku do których przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku przy ich nabyciu. Tu również spełnienie wymagań dla niektórych pojazdów samochodowych wymienionych w ust. 4 art. 86, stwierdza się na podstawie zaświadczenia wydanego przez okręgową stację kontroli pojazdów.

Polecamy także:

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Samochód w spółce z o.o.

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
 • Janina

  ocena usługi:

  Usługa przydała się bardzo,mam podstawy do domagania sie swoich praw.Polecam.Porada wyczerpująca i profesjonalna
 • J.M

  ocena usługi:

  Bardzo szybka trafna i wyczerpująca odpowiedz na zadane pytanie, napisana przystępnym językiem. Możliwość doinformowania. Bardzo dziekuje.Joanna
 • Krystyna

  ocena usługi:

  Opinia napisana w sposób jasny. Co do ceny :) , jeśli ktoś ma problemy finansowe to każda kwota jest zbyt duża. Profesjonalna obsługa prawna, polecam . Bardzo dziękuję.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Sprawnie i opinia dużo pomogła i wyjašniła
 • Anna

  ocena usługi:

  Szybko i sprawnie, a opinia napisana w sposób jasny i klarowny.
 • Marek Mikulski

  ocena usługi:

  jestem ogólnie bardzo zadowolony - zwłaszcza z wszechstronnej odpowiedzi, wobec czego bardzo dziękuję
 • Grzes

  ocena usługi:

  Fachowo, terminowo,profesjonalnie, polecam.
 • Jolanta

  ocena usługi:

 • Dorota

  ocena usługi:

  Dziękuję bardzo. Wszystko rzetelnie, a co najważniejsze komentarz w przystępnej formie. Następnym razem tylko e-prawnik.
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.