Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Składanie sprawozdania finansowego do US

Pytanie: Prezes Spółki, w której pracuję, został wezwany do Urzędu Skarbowego za nieterminowe złożenie sprawozdania finansowego za rok 2004, tj. o wykroczenie z art. 56 par. 4 K.k.s. W związku z tym zwracam się z prośbą o odniesienie się do mojej interpretacji art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który przedstawiam poniżej lub ewentualne podanie innej regulacji prawnej, która spowodowała naruszenie art. 56 par. 4 K.k.s. - dokumenty bilansowe (bilans, rachunek zysków i strat, informacja dodatkowa) - zostały sporządzone i podpisane przez główną księgową 29.06.2005 r.; - Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników odbyło się 18 lipca 2005 r. i taką datą opatrzone są wszystkie dokumenty z tego posiedzenia (m.in. protokół zwyczajnego zgromadzenia wspólników wraz z załącznikami i podjętymi uchwałami); - zatwierdzenie bilansu przez Zarząd, z uwagi na brak spójności w Zarządzie, nastąpiło 23 sierpnia 2005 r. i taka data widnieje obok podpisów. - datą złożenia sprawozdania finansowego do Urzędu Skarbowego jest 29 sierpień 2005 r. Informacyjnie dodam, iż bilans nie podlegał badaniu przez biegłą. Moim zdaniem Spółka, przy zachowaniu poprawnej interpretacji art. 56 par. 4 K.k.s, nie naruszyła ustaleń art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ datami zatwierdzenia dokumentów w sprawozdaniu finansowym jest dzień 23.08.05 r., natomiast datą złożenia 29.08.05 r. Z różnicy pomiędzy datami wynika, że nie został przekroczony 10-dniowy próg czasowy wynikający z art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Niestety nie znamy okoliczności, w jakich został Spółce postaiony zarzut, iż mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia (art. 56 par. 4 K.k.s.).

Możliwe, że zarzuca się Spółce naruszenie wspomnianego art. 27 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, polegające na tym, że będąc zobowiązana do przedstawienia US (razem ze sprawozdaniem) opinii z badania biegłego rewidenta, tego nie uczyniła - o ile właśnie była zobowiązana (w pozostałym zakresie z podanych informacji wynika, że raczej nie naruszono tego przepisu). Sprawozdanie finansowe w określonych sytuacjach musi bowiem podlegać badaniu przez niezależnego biegłego rewidenta. Jednostki objęte obowiązkiem badania i publikowania sprawozdań finansowych zostały określone w art. 64 ustawy o rachunkowości. Obowiązek ten dotyczy więc m.in. rocznych sprawozdań finansowych jednostek powiązanych, a także rocznych sprawozdań finansowych - kontynuujących działalność: 

  • banków oraz zakładów ubezpieczeń, 

  • jednostek działających na podstawie przepisów o obrocie papierami wartościowymi oraz przepisów o funduszach inwestycyjnych, 

  • jednostek działających na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emertalnych, 

  • spółek akcyjnych, z wyjątkiem spółek będących na dzień bilansowy w organizacji, 

  • pozostałych jednostek, które w poprzedzającym roku obrotowym, za który sporządzono sprawozdania finansowe, spełniły co najmniej 2 z następujących warunków: 

- średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło co najmniej 50 osób, 

- suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego stanowiła równowartość w walucie polskiej co najmniej 2 500 000 euro, 

- przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów oraz operacji finansowych za rok obrotowy stanowiły równowartość w walucie polskiej co najmniej 5 000 000 euro. 

W przypadku natomiast ewentualnego przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego za pierwszy rok obrotowy, opinia i raport biegłego rewidenta mają charakter ekspertyzy sporządzanej tylko na potrzeby jednostki, co oznacza, że nie ma obowiązku ich składania ani w rejestrze sądowym, ani w urzędzie skarbowym.

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. 1993 r. Nr 106 poz. 482 z późn. zm.) podatnicy obowiązani są do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy. Stosownie natomiast do przepisu art. 27 podatnicy obowiązani są do składania urzędom skarbowym zeznania wstępnego, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego w roku podatkowym, a w przypadku wystąpienia zmian w danych wykazanych w zeznaniu wstępnym również zeznania ostatecznego. Terminy składania tych zeznań są ściśle określone.

Do zeznania - podatnicy obowiązani do sporządzania sprawozdań finansowych - dołączają zatwierdzone sprawozdanie finansowe wraz z opinią i raportem podmiotu uprawnionego do badania sprawozdań finansowych (o ile dany podatnik na podstawie odrębnych przepisów - nie jest zwolniony z obowiązku badania sprawozdania).

Podatnicy będący spółkami załączają także odpis uchwały walnego zgromadzenia (zgromadzenia wspólników), zatwierdzającej sprawozdanie finansowe.

W konkretnej zatem sytuacji, jeżeli w wyniku badania sprawozdania finansowego spółki przez biegłego rewidenta nastąpiły zmiany w wysokości dochodu (straty) wykazanego w zeznaniu wstępnym, spółka winna złożyć zeznanie ostateczne.

Do zeznania tego spółka winna załączyć odpis uchwały walnego zgromadzenia zatwierdzającej sprawozdanie finansowe oraz (o ile spółka nie była zwolniona z obowiązku badania sprawozdania przez biegłego rewidenta) opinię i raport biegłego.

Odpowiedzialność za prawidłowe sporządzenie zeznania ponosi spółka, a nie biegły rewident badający sprawozdanie finansowe (tak: Pismo Ministerstwa Finansów - Departamentu Podatków Bezpośrednich z dnia 7 lipca 2000 r., PB 3-720-IP-722-115/2000).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Składanie sprawozdania finansowego do US

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 0
  • 3
  • 3
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ninar

    ocena usługi:

    Szczegółowa opinia ukierunkowała moje działanie. Mam nadziję, że skutek będzie pozytywny. Bardzo dziękuję zespolowi za poradę. ninar
  • kje

    ocena usługi:

    Usługa została wykonana perfekcyjnie. Wyczerpująca odpowiedz i szybki czas oczekiwania. Kontakt z biurem klienta bardzo dobry, możliwość negocjacji ceny .Moje pełne zadowolenie z usługi e-prawnik.pl.
  • Barbara

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna zupełna i wyczerpujaca , korzystam często z pomocy tego portalu i bede korzystała
  • Dorota

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona. Korzystam z waszeo serwisu już po raz kolejny i zawsze wszystko jest szybko załatwione i pozytywnie. Bardzo szybki kontakt z klientem. Pozdrawiam
  • Bogumil

    ocena usługi:

    Bardzo dobra , profesjonalna , szybka opina prawna . Polecam wszystkim . Pozdrawiam
  • tomasz

    ocena usługi:

    Drugi raz korzystam z pomocy portalu e-prawnik i ponownie otrzymałem bardzo wnikliwą i rzetelną odpowiedź na moje pytania. Gorąco polecam w/w usługi prawne za bardzo rzetelne i profesjonalne podejście do każdego indywidualnego problemu. Koszt usługi jest niewspółmiernie niski do korzyści jakie dzięki takiej obsłudze prawnej osiągniemy. Dzięki nim ominiemy \"wyłudzaczy \" którzy bazują na naszej nieznajomości prawa. Pozdrawiam Tomasz
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia na 5!Polecam wszystkim,szczególnie tym,którzy się wahają czy z niej skorzystać:-)...Agnieszka.
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem zachwycona opinią prawną - bardzo szczegółowa, fachowa, z podaniem podstaw prawnych, dostosowana do konkretnej sutuacji . Będę z pewnością w przyszłości korzystać z porad i polecam serdecznie wszystkim. Lucyna
  • Anna

    ocena usługi:

    Mój prawnik nie umiał znaleźć rozwiązania problemu. Od Państwa otrzymałam szybko i precyzyjnie sporządzoną opinię i na jej podstawie przeprowadziłam całe postępowanie w sprawie. Właśnie zakończyło się pozytywnie. Bardzo dziękuję za profesjonalną poradę. Anna
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Opinia pomocna,rzetelna,łatwy kontakt i szybko -polecam taką formę porady prawnej.
  • Danuta

    ocena usługi:

    Bardzo dobra opinia, bardzo pomocna. Dziękuję
  • mariusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna obsługa, kompletna, fachowa i rzetelna polecam
  • Marek

    ocena usługi:

  • Marek

    ocena usługi:

  • Janusz

    ocena usługi:

    Dwukrotnie skorzystałem z usług e-prawnik i jestem nie tylko zadowolony ale i mądrzejszy, gdyż opinie takie b.mi pomogły w uniknięciu życiowego błędu - chociaż na co dzień czytam wszystko co dotyczy zmian w prawie ale zawsze profesjonalna porada e-prawnika jest absolutnym pewnikiem nieomylności, dlatego zachęcam każdego zastanawiającego się czy warto skorzystac z opinii e-prawnik, bo WARTO - nie żałuj pieniędzy na obronę siebie przed trudnymi życiowymi sytuacjami w które się wplątałeś a których chciałbys uniknąć do oceny swojej sytuacji, bo później może być już nie tylko drożej ale i gorzej. Pozdrawiam Janusz
  • wladyslawa

    ocena usługi:

    Polecam wszystko na 5
  • aśka28

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalna pomoc polecam :)


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane