Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Spadek z USA a obowiązek podatkowy

Pytanie: Czy należy płacić podatek od spadku (pieniądze) z USA? Zanim otrzymaliśmy czek, dostaliśmy informację, że podatek od tej kwoty został już zapłacony w USA. Wraz z czekiem otrzymaliśmy formularz (nr W-8BEN, Certificate of Forein Status of Beneficial Owner for United States Tax Withholding) od amerykańskiego "fiskusa", który wypelniliśmy i odesłaliśmy do USA. Nadmieniam, że spadkodawca (ciocia, siostra ojca) była obywatelem amerykańskim.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Do tego stanu faktycznego niezbędna jest analiza przepisów umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania podpisanej z Rządem Stanów Zjednoczonych w dniu 08 października 1974 r. Zastosowanie będzie mieć klauzula generalna przewidziana w art. 20 w.w. umowy, zgodnie z którą osoba zamieszkująca w Polsce będzie mogła zaliczyć na poczet należnych podatków w Polsce, kwoty podatku zapłaconego w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie art. 2 ustawy o podatku od spadku i darowizn stanowi, że nabycie własności rzeczy lub praw znajdujących się za granicą podlega opodatkowaniu w Polsce, jeśli w dacie otrzymania spadku (darowizny) nabywca był obywatelem Polski.

Jako że spadkodawcą jest siostra jednego z rodziców, to zgodnie z art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadku i darowizn, strony czynności (spadkodawca i spadkobierca) należą do grupy II podatkowej. A zatem obliczenie podatku nastąpić powinno wg skali określonej w art. 15 ust. 1 pkt. 2, z uwzględnieniem kwoty wolnej z art. 9 ust. 1 (dla tej grupy II to równowartość 7.276 zł).

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn z dnia 04 maja 2001 (Dz. U. nr 40, poz. 462) należy wykazać nabyte rzeczy i prawa znajdujące się za granicą, miejsce położenia tych rzeczy oraz ich wartość rynkową, określoną wg stanu na dzień nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego (par. 1 ust. 2 pkt. 4). Do zeznania załącza się dokumenty potwierdzające nabycie spadku (testament) i inne mające wpływ na wysokość podatku (istnienie długów i ciężarów).

Ustawa nie precyzuje - na potrzeby opisanego stanu faktycznego -  w przypadku odziedziczenia sumy pieniężnej wyrażonej w dolarach amerykańskich, z jakiego dnia należy dokonać przeliczenia na złote polskie wartość spadku. W takim przypadku sugerujemy (biorąc pod uwagę ogólne zasady prawa podatkowego) przyjęcie przelicznika wartości sumy spadkowej wg kursu średniego NBP z dnia nabycia tegoż spadku (data nabycia - wg polskich przepisów jest nią data śmierci spadkodawcy - powinna być określona choćby w dokumencie otrzymanym przez pytającego, na potrzeby zapłaty podatku w USA), a jeśli czek został zrealizowany w polskiej walucie - kwotę otrzymaną z jego realizacji. Następnie od tak wyliczonej kwoty spadku należy obliczyć podatek wg skali i zasad opisanych powyżej. A po jego wyliczeniu, należy odjąć kwotę podatku zapłaconego w USA, stosując ten sam przelicznik, który został przyjęty na potrzeby wyliczenia wartości spadku. Ustawodawca nie wprowadził obowiązujących wzorów deklaracji na potrzeby rozliczenia podatku od spadku i darowizn, a to oznacza, że stosując się do wymogów określonych w w.w. rozporządzeniu Ministra Finansów, podatnik sam określa formę zeznania (na ogół urzędy skarbowe mają przygotowane wzory takich zeznań).

Ustawa o podatku od spadku i darowizn narzuca termin rozliczenia podatku - miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego (par. 2 ust. 1 Rozporządzenia) i nie wprowadza w tym zakresie wyjątku dla spadku otrzymanego za granicami Polski (dla darowizny taki wyjątek istnieje).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

Zobacz także:

 

Komentarze: Spadek z USA a obowiązek podatkowy

  • Piotr 2010-02-25 08:03:32

    Re: Spadek z USA a obowiązek podatkowy

    A czy moge wiedzieć jaki jest to wyjątek w sprawie darowizny z zagranicy? Córka mieszkająca w USA chce mi darowac mieszkanie w Polsce, którego jest w właścicielką i nie wiem czy ta darowizna będzie opodatkowana czy nie.

  • JERZY 2010-02-20 13:57:51

    Re: Spadek z USA a obowiązek podatkowy

    KTO UDZIELA TAK BZDURNEJ ODPOWIEDZI


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 1
  • 0
  • 2
  • 9
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • bozena

    ocena usługi:

    Z porad e-prawnik korzystamjuż drugi raz..Podobnie jak w 2013r tak i teraz otrzymałam fachową opinię ,piszą w sposób zrozumiały i tak jak piszą nie pobierają dodatkowych opłat za kolejne pytania w sprawie.Odpowiadają szybko i są godni polecenia. Bożena
  • Barbara

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo, za bardzo wyczerpującą odpowiedz na moje pytanie,jestem zadowolona z tej formy porady prawniczej,na pewno skorzystam jeszcze z usług prawników pracujących na tym portalu.Z poważaniem Barbara Adamczyk
  • Barbara Stusińska

    ocena usługi:

    Dziekujęza profesjonalną opinię oraz rzetelnie wykonaną pracę przez E-PRAWNIK Polecam w 100% Barbara
  • Juliusz

    ocena usługi:

  • Iwona

    ocena usługi:

    Dziękuję za szybką i zrozumiałą odpowiedź. Naprawde polecam!!!
  • ANETA

    ocena usługi:

    Witam. Bardzo jestem zadowolona z Państwa porady. Teraz jestem pewniejsza i bardziej stanowcza. Bardzo szczegółowo opisana sprawa. Dziękuję
  • Anna

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za profesjonalną i czytelną opinię prawną, która wyjaśniła wszystkie moje wątpliwości. Polecam wszystkim !!! Pozdrawiam wszystkich prawników. Anna
  • Janusz Prager

    ocena usługi:

    Bardzo wyczerpująca opinia,poparta aktami prawnymi.Polecam Janusz
  • Jolanta

    ocena usługi:

    Dziekuje za wyczerpujaca opinie.Mam malo czasu na zajmowanie sie swoimi sprawami,a przez internet jest to super sprawa,dostaje wiadomosc do domu bez szukania kancelarii prawnych.Otrzymalam odpowiedz na poziomie jakiego oczekiwalam,jeszcze raz bardzo dziekuje. Z powazaniem. Jolanta
  • Daniela

    ocena usługi:

    Rzeczowa opinia, będę polecać innym usługi e-prawnik
  • Lucyna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z udzielonej mi pomocy. W mojej małej miejscowości wiedza prawnicza adwokatów, notariuszy a przede wszystkim Referendarza KW ma wiele do życzenia. Poprostu Ci ludzie nie znają prawa ! Opinia prawna, którą otrzymałam była rzetelna i fachowa. Dalsza pomoc okazała się b.profesjonalna, dzięki czemu moja sprawa zakończyła się dla mnie pomyślnie -:) Wygrałam ! Jestem wdzięczna i każdemu polecam korzystanie z biura e-prawnik. Pozdrawiam z wyrazami szacunku. Lucyna
  • Monika

    ocena usługi:

    Bardzo obszerna ocena : rzeczowa, konkretna, wyczerpująca wszystkie prawne opcje. Przynajmniej z mojego punktu widzenia..Poziom świadczonych usług jest niewątpliwie wysoki.Czas oczekiwania na wycenę jest stosunkowo krótki jak również oczekiwanie na opinię prawną.Cena jest przystępna i na pewno adekwatna do jakości świadczonych usług.Kontakt z biurem klienta jest nienaganny. Pełen szacunek dla potencjalnego klienta.Polecam skorzystanie z usług prawników z e-prawnik.pl.
  • Teresa

    ocena usługi:

    Dziękuję za rzetelną opinię. Jest zrozumiała i poparta podstawą prawną. W przyszłości w razie kłopotów prawnych zapewne skorzystam z Państwa usług. Teresa
  • Halina

    ocena usługi:

    Dziekuję za wyczerpujące informacje - są zrozumiałe i poparte odpowiednią podstawą prawną. Jestem bardzo zadowolona.Polecam tę firmę innym.Powodzenia. Halina
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna. Rozwiewa wszystkie wątpliwości. Gorąco polecam!!!
  • Andrzej

    ocena usługi:

    Korzystam z usług e-prawnik od dość dawna i jak dotychczas nie zawiodłem się. Polecam - Andrzej
  • czarodziejka42

    ocena usługi:

    profesjonalna i rzeczowa opinia . Pollecam .

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane