Sponsorowanie klubu sportowego

Pytanie:

"Czy w przypadku rozliczania podatku dochodowego metodą liniową mogę sponsorować lokalną drużynę piłkarską? Czy w związku z powyższym sponsoring będzie stanowić koszty reklamy publicznej, czyli nielimitowanej? Czy konieczne są faktury VAT za reklamę z klubu piłkarskiego, czy też do udokumentowania kosztów wystarczy umowa z klubem i dowody wpłat środków pieniężnych na rzecz klubu?"

Odpowiedź prawnika: Sponsorowanie klubu sportowego

Wybór opodatkowania w formie liniowej (19%) oznacza utratę większości przywilejów podatkowych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przyznaje liniowcom tylko prawo do odliczenia składek na ubezpieczenia społeczne (od dochodu) oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne (od podatku). Natomiast możliwość odliczenia ulg daje tylko podatnikom rozliczającym się według skali podatkowej. Świadczy o tym chociażby interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa Wola z 20 czerwca 2005 r. (sygn. US40-DF2/41224/VII/2005), w której stwierdzono, że liniowcy mogą pomniejszyć dochód o składki na ubezpieczenia społeczne, a pozostałe odliczenia nie mają tu zastosowania.

Mając powyższe na uwadze – chociaż brak jest jeszcze w tym zakresie interpretacji organów podatkowych – przedsiębiorcy (osoby fizyczne) opodatkowani liniowo raczej nie będą mieli prawa skorzystania z obowiązującej od 1 stycznia 2006 r. tzw. ulgi na sport – tj. odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków, w wysokości nieprzekraczającej 10 % dochodu, poniesione przez podatnika na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną i licencję sportową, skupiających co najmniej 50 zawodników, w tym 30 juniorów (art. 26d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Zatem przedsiębiorcy (osobie fizycznej) opodatkowanemu liniowo, chcącemu wesprzeć klub sportowy, pozostaje zawarcie z klubem tzw. umowy sponsorskiej, zwłaszcza gdy sponsor chce użyć sportu jako nośnika reklamy i rozliczać wydatki na klub jako koszty reprezentacji i reklamy. W takim wypadku klub sportowy świadczy usługi reklamowe przez umieszczenie reklam w czasie i miejscu zapewniającym obejrzenie ich przez kibiców.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodu, chyba że reklama jest prowadzona w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób. Masowa publiczność jako adresat reklam oznacza, że reklama jest prowadzona "publicznie w inny sposób", w związku z tym całość nakładów będzie się zaliczała u sponsora do kosztów uzyskania przychodów. Trudno bowiem zaprzeczyć, że ogólnodostępne imprezy sportowe są wydarzeniem publicznym, więc cały koszt takiej usługi reklamowej jest kosztem podatkowym (tak też: P. Rochowicz, Jak wspierać sport i nie stracić na podatkach, „Rzeczpospolita” z 19 stycznia 2006 r.).

W kwestii sponsoringu wypowiedział się Pierwszy Urząd Skarbowy w Katowicach w interpretacji PPXII/005-169/03: "Przepisy podatkowe nie regulują zjawiska sponsoringu, dlatego oceniając jego skutki pod kątem kosztów uzyskania przychodów sponsora, należy stosować przepisy dotyczące reklamy i reprezentacji. Brak ustawowej definicji pojęcia "sponsoring" powoduje konieczność sięgnięcia w tym zakresie do potocznego znaczenia tego terminu. Jako sponsoring określa się odpłatne przysporzenie majątkowe wyrażające się w pieniądzach, rzeczach lub usługach dokonywane przez określony podmiot gospodarczy (sponsora), na rzecz wybranej osoby fizycznej, organizacji, instytucji lub innej struktury prawnej (sponsorowanego), w celu wykonania przez niego czynności wskazanych w umowie sponsoringu, a zmierzające do utrwalenia bądź spotęgowania renomy tego podmiotu, do podwyższenia stopnia jego popularności w środowisku społecznym oraz do zwiększenia jego zysków (por. L.Stecki, Sponsoring, Toruń1995).

Akcje sponsoringowe mają ma celu kształtowanie obrazu firmy wśród szerokich rzesz potencjalnych klientów. Promowanie nazwy podmiotu sponsorującego wpływa na zwiększenie jego popularności, a co za tym idzie - doprowadzić ma do zwiększenia jego obrotów. Sponsoring nie wpływa jednak na popyt w sposób tak bezpośredni jak reklama. Przeważnie wspiera on działalność reklamową, w szczególności utrwalanie znaku towarowego lub nazwy firmy. Reklama kładzie zazwyczaj nacisk na konkretny produkt, podczas gdy sponsoring jest promocją podmiotu i jego dobrego wizerunku. Nie sposób jednak tych instytucji oddzielić.

Niezbędne do właściwego zakwalifikowania wydatków na reklamę jest ustalenie znaczenia pojęć "reklama publiczna" i "reklama niepubliczna".

Reklama publiczna, zaliczana w całości do kosztów uzyskania przychodów, to między innymi wydatki poniesione na :

  • reklamę w środkach masowego przekazu,

  • uczestnictwo w publicznych imprezach reklamowych,

  • nośniki reklamowe,

skierowane do anonimowych odbiorców.

A zatem, forma reklamy polegająca na sponsorowaniu kierowcy rajdowego w zamian za reklamowanie sponsora na rajdach samochodowych poprzez umieszczanie znaków firmowych, wzmianek o działalności firmy, można zaliczyć do reklamy publicznej. Jednakże podstawowym warunkiem zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów jest jego związek z prowadzoną działalnością. Poniesione przez podatnika koszty muszą wpływać na zwiększenie przychodu, a w konsekwencji - na wysokość podatków.

W świetle powyższych uregulowań , zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów takich wydatków jak : utrzymanie samochodu rajdowego (paliwo, części zamienne, konserwacja pojazdu, naprawy) oraz na pokrycie wydatków kierowcy i jego pilota (noclegi, posiłki, ubrania rajdowe) - będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów jedynie do wysokości odpowiadającej równowartości ceny za tę reklamę, a w pozostałej części wydatki te nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Ponadto zauważa się, iż charakter reklamy winien być na tyle związany z prowadzoną działalnością, by możliwa była ocena oparta na zasadzie logiki i zasad doświadczenia życiowego, że wydatki te mogą mieć wpływ na uzyskanie przychodu.

A zatem, za wydatek reklamowy nie można uznać nabycia samochodu treningowego służącego do jazd treningowych, gdyż samochód treningowy nie służy celom prowadzonej przez Pana firmy w zakresie usług związanych z ubezpieczeniami i funduszami emerytalno - rentowymi oraz w zakresie sprzedaży produktów do uzdatniania wody.

W związku z powyższym brak podstaw do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów wydatku na zakup samochodu treningowego, nawet wtedy gdy zostanie on opatrzony logo firmy. Kosztem reklamy może być jedynie sam wydatek na umieszczenie logo na samochodzie, pod warunkiem, że dostarcza widzowi istotne informacje o firmie, np. o jej adresie i zakresie działalności."

Jeżeli klub jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), powinien on wystawić sponsorowi fakturę VAT za usługi reklamowe. Dla sponsora faktura taka będzie jednym z dokumentów potwierdzających poniesione wydatki (obok w szczególności umowy sponsoringu i dowodów wpłat).

Polecamy też artykuł: Jak skorzystać z nowej ulgi sportowej?


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika