Wprowadzenie samochodu prywatnego do sp. cywilnej

Pytanie:

"Dwaj wspólnicy spółki cywilnej chcą wnieść do spółki swoje prywatne samochody jako środki trwałe. Z jakimi obowiązkami podatkowymi będzie się to wiązało? Czy trzeba zapłacić od tego jakiś podatek? Czy dla jednego wspólnika wniesienie przez drugiego wspólnika swojego samochodu do spółki będzie stanowiło darowiznę albo przychód do opodatkowania?"

Odpowiedź prawnika: Wprowadzenie samochodu prywatnego do sp. cywilnej

Wniesienie przez wspólników spółki cywilnej prywatnych samochodów osobowych tytułem wkładu do spółki nie jest darowizną na rzecz pozostałych wspólników, ani też wniesienie przez jednego wspólnika samochodu do majątku spółki nie powoduje powstania przychodu do opodatkowania po stronie drugiego wspólnika.

Należy zauważyć, iż jeśli wspólnicy będą chcieli amortyzować wniesione samochody, z umowy spółki powinno wynikać, że jako wkład do spółki wspólnicy wnoszą prawo własności samochodów, a nie jedynie prawo do używania samochodów przez spółkę, gdyż w takiej sytuacji nie będzie spełniony warunek amortyzacji, jakim jest przejście własności samochodu na wszystkich wspólników (spółka może amortyzować tylko taką rzecz, która jest współwłasnością wszystkich wspólników).

Wniesienie samochodów do spółki cywilnej będzie się natomiast wiązało z koniecznością zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych, który obciąża wspólników. Przy zmianie umowy spółki podstawą opodatkowania będzie wartość wkładów powiększających majątek spółki (a więc wartość wnoszonych pojazdów), a stawka podatku wynosi 0,5% tej wartości. Podatnicy (wspólnicy) są obowiązani, bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika