Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat

PYTANIE: Rodzice darują synowi mieszkanie o wartości 300 tys. zł. Następnie syn kupuje sobie nowe mieszkanie, zaciągając na ten cel kredyt w wysokości równoważnej wartości darowanego mieszkania, czyli również 300 tys. zł. W ciągu roku syn spłaca 100 tys. zł kredytu i następnie sprzedaje mieszkanie darowane mu przez rodziców za 300 tys. zł. Z uzyskanej kwoty spłaca pozostały kredyt, 200 tys. zł. Sprzedaż darowanego mieszkania odbywa się oczywiście przed upływem 5 lat od umowy darowizny. Czy syn zapłaci podatek? Jaki to będzie podatek? Od jakiej kwoty zapłaci podatek? Co z ulgą w zapłacie podatku od spadków i darowizn, przewidzianą w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn? Co z 10% podatkiem od uzyskanego przychodu - co będzie w takiej sytuacji przychodem? Czy w takiej sytuacji mowa jest tylko o podatku od spadku i darowizn (822 zł 20 gr. i 7 % nadwyżki ponad 20.556 zł) i o podatku ze sprzedaży mieszkania (podatek 10%)?

Fragment odpowiedzi specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:
Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, podatek od spadków i darowizn od nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej (m.in. rodzic i dziecko) oblicza się od nadwyżki podstawy (...)

Dalsza część odpowiedzi dostępna po wykupieniu
usługi "Dostęp do treści" od 6,15zł

Jeżeli masz już wykupioną usługę zaloguj się!

UWAGA! TYLKO TERAZ BEZPŁATNY DOSTĘP DO ZASOBÓW e-prawnik.pl
DLA FIRM sprawdź

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

* kod otrzymany przez sms (6 znaków)

Aby otrzymać kod, wyślij SMS pod jeden z niżej podanych numerów

Dostęp do treści na 1 godzinę cena 6,15zł

Wyślij SMS na numer: 7568, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 24 godziny cena 11,70zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 7968, w treści wpisując EP

Dostęp do treści na 1 miesiąc cena 30,75zł +VAT

Wyślij SMS na numer: 92568, w treści wpisując EP

regulamin

instrukcja obsługi SMS

Po wysłaniu SMS'a otrzymasz odpowiedź zawierającą specjalny kod dostępu, który należy wpisać w okienku logowania. Kod umożliwia przeglądanie wszystkich treści w portalu e-prawnik.pl

Zapoznaj się z regulaminem usługi. Aby skorzystać z usługi musisz mieć poprawnie skonfigurowaną obsługę plików cookie.

Wysyłając SMS na w/w numery wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 2 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drog± elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz. 1204) na podany numer telefonu komórkowego.

Podobne Opinie Prawne

  • Opodatkowanie sprzedaży darowanego mieszkania

    Ojciec chce darować mi mieszkanie (spółdzielcze własnościowe). Czy muszę być zameldowana w tym mieszkaniu (w czasie kiedy będzie podpisywany akt notarialny na darowiznę)? Mieszaknie to zamierzam (...)

  • Opodatkowanie sprzedaży odziedziczonego mieszkania

    Czy wpłacając podatek od spadków za otrzymane po rodzicach mieszkanie, czy przy sprzedaży tego mieszkania też się płaci podatek? Mieszkanie 53m2 mogłoby być zwolnione z podatku od spadku, bo nie (...)

  • Mieszkanie z ulgą budowlaną

    Mieszkanie od developera (umowa z 2000 r.) zakupione w 2004 w ramach ulgi budowlanej. kiedy można sprzedać (zamienić lub inaczej) takie mieszkanie (tak aby nie zwracać podatku oczywiście) oraz od (...)

  • Kwota darowizn i pożyczek zwolniona z podatku

    Rodzice darują swojej córce i swojemu zięciowi pieniądze z przeznaczeniem na mieszkanie. Dotyczy kwoty zwolnionej z podatku. Jeden darczyńca: 1. Czy każdy z rodziców może przekazać na mieszkanie (...)

 

Komentarze: Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat

  • Karolina 2013-06-01 14:00:49

    Re: Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat

    Witam. Sytuacja jest następująca mój chłopak dostał od dziadków mieszkanie jako darowizna, mineły dwa lata jak tam mieszka , i nie wiem jakim cudem to sprzedał komuś innemu, nie mam z nim kontaktu, ani z mężczyzną który to mieszkanie kupił, minął tydzień od sprzedaży . CHciałabym się zapytać czy jest szansa na odzyskanie tego mieszkania przez dziadków ? czy można to gdzieś zgłosić ? i czy bez dziadków zgody to mieszkanie mogło zostać sprzedane ? nie wiem czy podatek w US został zapłacony,najpradopodobniej tak. Prosze o pomoc, bo bardzo zależy nam na odzyskaniu tego mieszkania. I czy dziadkowi jesli się uda mogą mieszkanie przepisać prawnuczce która ma ponad rok lub mi chociaż nie jestem ich rodziną bo ślubu z osobą która sprzedała to mieszkanie nie mam.

  • Karolina 2013-06-01 14:00:49

    Re: Sprzedaż darowanego mieszkania przed upływem 5 lat

    Witam. Sytuacja jest następująca mój chłopak dostał od dziadków mieszkanie jako darowizna, mineły dwa lata jak tam mieszka , i nie wiem jakim cudem to sprzedał komuś innemu, nie mam z nim kontaktu, ani z mężczyzną który to mieszkanie kupił, minął tydzień od sprzedaży . CHciałabym się zapytać czy jest szansa na odzyskanie tego mieszkania przez dziadków ? czy można to gdzieś zgłosić ? i czy bez dziadków zgody to mieszkanie mogło zostać sprzedane ? nie wiem czy podatek w US został zapłacony,najpradopodobniej tak. Prosze o pomoc, bo bardzo zależy nam na odzyskaniu tego mieszkania. I czy dziadkowi jesli się uda mogą mieszkanie przepisać prawnuczce która ma ponad rok lub mi chociaż nie jestem ich rodziną bo ślubu z osobą która sprzedała to mieszkanie nie mam.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Karmelickiej 66. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 0
  • 1
  • 8
  • 3
  • 9
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Opinia bardzo profesjonalna, godna polecenia .Bardzo dziękuję, będę polecała Państwa usługi wszystkim znajomym.
  • Zosia

    ocena usługi:

    Profesjonalne, przede wszystkim rzeczowo i w ustalonym czasie ? zostałam klientem e-prawnika.
  • anna

    ocena usługi:

    jestem specyficznie nastawiona na usług e...ale e-prawnik bardzo ale to bardzo pozytywnie mnie zaskoczył.
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Witam, Dotyczy porady prawnej ID 144073nr. Jestem bardzo zadowolony zudzielonej porady. Jest ona profesjonalna, wyczerpującz i obszerna. Polecam wszystkim korzyslanie z usług e-prawnik Pozdrawiam Mirosław Ś.
  • Ela C.

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje, rzeczowa, dokladna i wyczerpujaca odpowiedz. Tak trzymać ! Inne firmy prawnicze nie udzielaja tak wyczerpujacych odpowiedzi ( a korzystałam z innych równierz ).Konkurencja daleko w tyle !!! Jak najbardziej polecam !
  • Mada

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z przedstawionej opinii , polecam profesjonalizm do przedstawienia realnej sytuacji prawnej
  • Marek

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalnie.Jestem bardzo zadowolony
  • Aleksander

    ocena usługi:

    Opinia przygotowana, szybko i jest wyczerpująca. Otrzymałem więcej informacji niż od adwokata przez pól roku. Polecam i zapewne jeszcze nie raz skorzystam. Aleksander
  • Marian

    ocena usługi:

    Szybko i profesjonalna opinia, polecam Marian
  • ss

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona z wykonanej usługi.Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzetelny. Polecam korzystanie z e-prawnik.pl
  • Bogusław

    ocena usługi:

  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Opinię sporządzony szybko i profesjonalnie. Bardzo dobry kontakt z biurem. Jestem zadowolona z wykonanej usługi. E 2912
  • Marcin

    ocena usługi:

    Bardzo profesjonalne podejście do zapytania klienta. Opinia przedstawiona w sposób czytelny i rzeczowy, poparta przepisami prawnymi. Jestem w pełni zadowolony z tej usługi. Polecam!
  • Bożena G.

    ocena usługi:

    Rzetelna opinia prawna przedstawiona w sposób czytelny i zrozumiały.Polecam wszystkim korzystanie z e-prawnika.
  • Artur

    ocena usługi:

    Szybko, profesjonalnie, polecam !
  • Małgorzata

    ocena usługi:

    Kolejny już raz skorzystałam z usług e-prawnik.pl i z całą pewnością niejednokrotnie jeszcze skorzystam. Jak zawsze rzeczowe i wyczerpujące potraktowanie tematu, w podsumowaniu cenne wskazówki i wnioski. Dziękuję i polecam.
  • natalia

    ocena usługi:

    Bardzo szybka i sprawna ocena, bardzo mi pomogła. Dziękuję

Porady prawne

Artykuły

Śledź najnowsze informacje


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane