Sprzedaż majątku gminy

Pytanie:

"Gmina jest właścicielem samochodu, który zamierza sprzedać. Na jakich zasadach musi się to odbyć? Jakie przepisy obowiązują?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż majątku gminy

Jeżeli gmina jest podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), to sprzedaż samochodu będącego własnością gminy może podlegać opodatkowaniu VAT. Jeśli jednak samochód można będzie uznać za towar używany w rozumieniu art. 43 ustawy o VAT, gmina może skorzystać ze zwolnienia przewidzianego w § 8 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, przez podatników, którym przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 3 i 5 ustawy, jeżeli te samochody i pojazdy są towarami używanymi w rozumieniu art. 43 ust. 2 pkt 2 ustawy (tj. których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku).

W przypadku zbycia samochodu przez gminę (jednostkę samorządu gospodarczego) nie można będzie natomiast zastosować zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych określonego w art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Art. 4 wskazanej ustawy nie wymienia bowiem wśród dochodów własnych gminy dochodów ze zbycia majątku (wymienia wprawdzie dochody z majątku gminy, ale sprzedaż majątku nie jest na ogół uznawana za dochód z majątku).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika