Sprzedaż wierzytelności z tytułu podatków

Pytanie:

"Gmina zamierza sprzedać wierzytelności z tytułu podatków. Jaka ustawa reguluje te zagadnienia? Jak wygląda procedura?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż wierzytelności z tytułu podatków

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, źródłami dochodów własnych gminy są wpływy z podatków:

a)  od nieruchomości,

b)  rolnego,

c)  leśnego,

d)  od środków transportowych,

e)  dochodowego od osób fizycznych, opłacanego w formie karty podatkowej,

f) od spadków i darowizn,

g) od czynności cywilnoprawnych.

Przepisy powyższej ustawy ani też przepisy Ordynacji podatkowej nie dopuszczają możliwości sprzedaży przez gminę wierzytelności z tytułów podatków. Należy pamiętać, iż podatki są należnościami publicznoprawnymi, a nie cywilnoprawnymi, i nie stosuje się do nich przepisów Kodeksu cywilnego. Nie ma zatem możliwości sprzedaży wierzytelności z tytułu podatków.

Wierzytelności z tytułu podatków podlegają egzekucji w trybie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Tam w razie egzekucji z tzw. pozostałych praw majątkowych po zajęciu tych innych praw majątkowych w przypadku sprzedaży stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży ruchomości. Te zajęte inne prawa majątkowe, to już nie są jednak wierzytelności z tytułu podatków, lecz praw, które organ egzekucyjny przejął w zamian.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika