Opodatkowanie usług poszukiwania pracowników

Pytanie:

"Nasza firma będzie świadczyła usługi poszukiwania pracowników dla firmy kanadyjskiej i holenderskiej. Jaką stawkę VAT musimy umieścić na fakturze wystawianej dla firm zagranicznych? Gdzie będą opodatkowane te usługi?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie usług poszukiwania pracowników

Świadczone przez firmę mającą siedzibę i miejsce prowadzenia działalności w Polsce usługi poszukiwania pracowników, zaklasyfikowane jako „usługi rekrutacji i udostępniania pracowników” (PKWiU 74.5) nie mieszczą się w katalogu usług wymienionych w art. 27 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Oznacza to, że miejscem świadczenia tych usług jest - zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o VAT - miejsce, gdzie podatnik posiada siedzibę względnie stałe miejsce prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi, a więc Polska. W związku z tym na wystawianych przez firmę fakturach, dokumentujących świadczenia ww. usług na rzecz podatników VAT z innych państw członkowskich i z państw spoza UE, winna być uwidoczniona kwota podatku od towarów i usług należna z tytułu ich świadczenia na terytorium Polski (por: informacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 23 lipca 2004 r., sygn. 1MUS-1471/VTR1/443-245/04/WM).

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT „usługi rekrutacji i udostępniania pracowników” (PKWiU 74.5) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki podstawowej tj. w wysokości 22%” (tak też: informacja Urzędu Skarbowego w Suwałkach o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 7 czerwca 2004 r., sygn. US.IV-443/22/04).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika