Świadczenie usług najmu między małżonkami

Pytanie:

"Zaciągnąłem kredyt inwestycyjny na zakup budynku, do którego chcę przenieść siedzibę swojej firmy. Budynek jest duży, więc część tego budynku, chcę udostępnić mojej żonie na prowadzenie jej działalności. Koszty amortyzacji, kredytu, wszelkie opłaty, jak prąd, woda, gaz, podatek od nieruchomości, będą na moją firmę. Jak powinienem się rozliczyć z żoną? Czy koszty powinny być naliczane proporcjonalnie do powierzchni zajmowanej przez moją firmę i firmę żony, a co z powierzchnią wspólną taką jak toalety, klatki schodowe, korytarze itp.? Czy moja firma może wystawić fakturę na wynajem firmie żony? Oboje prowadzimy działalność jako osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą."

Odpowiedź prawnika: Świadczenie usług najmu między małżonkami

Jeżeli dwaj niezależni przedsiębiorcy (prywatnie małżeństwo) prowadzą odrębne działalności gospodarcze, odrębne księgi podatkowe; aby uniknąć wątpliwości co do wysokości ponoszonych kosztów i uzyskiwanych przychodów (obrotów), w zasadzie we wzajemnych kontaktach biznesowych powinni traktować się jak niezależne podmioty. W szczególności wszelkie wzajemne świadczenie sobie usług powinno być należycie udokumentowane i opodatkowane.

Zatem, jeśli przykładowo małżonek w ramach swojej działalności gospodarczej ma środek trwały - budynek, który nie jest objęty wspólnością ustawową majątkową małżeńską - i w budynku tym wynajmuje swojej żonie pomieszczenia na cele prowadzonej przez nią niezależnej działalności gospodarczej, to strony powinny zawrzeć umowę najmu z określeniem czynszu, sposobem pokrywania kosztów mediów (jeśli nie ma wyodrębnionych liczników, można je podzielić w proporcji do zajmowanej powierzchni), obowiązkiem utrzymywania powierzchni wspólnej (z reguły obciążają wynajmującego). Wynajmujący lokal użytkowy (podatnik VAT) będzie zobowiązany wystawić najemcy fakturę VAT na czynsz (stawka 22%).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika