Ubezpieczenie samochodu a wartość początkowa

Pytanie:

"Zakupiliśmy samochód ciężarowy, który następnie został wprowadzony jako środek trwały do działalności gospodarczej z dniem 31.01.2007 r. Tego dnia został zarejestrowany w wydziale komunikacji. Co trzeba doliczyć do wartości początkowej ww. samochodu, czy jeżeli ubezpiecznie nastąpiło dopiero 16.02.2007 r., tj. po wprowadzeniu do ewidenji środków trwałych może stanowić już bezpośredni koszt uzyskania przychodu?"

Odpowiedź prawnika: Ubezpieczenie samochodu a wartość początkowa

Zasady ustalania wartości początkowej nabytego środka trwałego wynikają z art. 22g ust. 1 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepisy ustawy stanowią, że wartością początkową samochodu (w tym także samochodu ciężarowego) jest cena jego nabycia powiększona o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. Zgodnie z art. 22g ust. 3, za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

We wskazanym przepisie prawa mowa jest o tym, że wartość poczÄ…tkowÄ… podwyższajÄ… koszty ubezpieczenia w drodze. Niemniej, wskazany przepis jest tak skonstruowany, że zawiera okreÅ›lenie „w szczególnoÅ›ci” – to zaÅ› oznacza, że wskazane powyżej wydatki sÄ… tylko przykÅ‚adowymi, a praktycznie podatnik ma prawo podwyższyć wartość samochodu o koszty zwiÄ…zane z zakupem naliczone do dnia przekazania Å›rodka trwaÅ‚ego do używania. 

W przedstawionej sprawie samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych 31 stycznia 2007 r. W terminie późniejszym, bo 16 lutego 2007 r., podatnik poniósł wydatki w postaci ubezpieczenia ww. samochodu ciężarowego. Oznacza to, że poniesiony wydatek należy uwidocznić bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodu. Takie działanie jest jednak nie tylko wynikiem tego, że wydatek związany z ubezpieczeniem został poniesiony po dniu przekazania do użytkowania, ale także dlatego, że koszty ubezpieczenia nie są kosztami podwyższającymi wartość początkową samochodu. W tym kontekście należy zapoznać się z interpretacją przepisów prawa wydaną przez Urząd Skarbowy Poznań-Jeżyce z dnia 04.

10.2004 r., o sygnaturze SD/415-49/04. Pytanie podatnika byÅ‚o analogiczne, jak interesujÄ…ca PaÅ„stwa kwestia, a mianowicie: czy wydatki na ubezpieczenia AC, OC, NM zwiÄ™kszajÄ… wartość poczÄ…tkowÄ… samochodu, czy też podlegajÄ… ksiÄ™gowaniu bezpoÅ›rednio do kosztów uzyskania przychodów? Naczelnik US postanowiÅ‚, że: „Dany skÅ‚adnik majÄ…tkowy może być zaliczony do Å›rodków trwaÅ‚ych dopiero wówczas, gdy jest kompletny i zdatny do użytku dla potrzeb firmy. Przepisy ustawy nie precyzujÄ… okreÅ›lenia „kompletne i zdatnego użytku”. Z przepisów ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, która reguluje m. in. zasady rejestracji pojazdów oraz dopuszczania ich do ruchu wynika, że dokumentem stwierdzajÄ…cym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Pojazd jest dopuszczony do ruchu, jeżeli speÅ‚nia warunki techniczne oraz jest zarejestrowany i zaopatrzony w zalegalizowane tablice rejestracyjne, a w przypadku samochodów osobowych, w nalepkÄ™ kontrolnÄ…. Z powyższego wynika, że wydatki poniesione na ubezpieczenie samochodu (AC, OC, NW) nie sÄ… zaliczane do wartoÅ›ci poczÄ…tkowej nabytego samochodu, a stanowiÄ… koszty uzyskania przychodów w myÅ›l art. 22 ust. 1 ustawy”.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika